Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych – Bernd Stiegler 197x300 - Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych - Bernd StieglerPrzez ponad sto lat fotografia kształtowała nasze rozumienie obrazów i postrzegania, nasz obraz rzeczywistości i jej medialny przekaz. Fotografia jest “okiem stulecia”. Jest wszechobecna. Nie istnieje taka sfera życia, która mogłaby się jej wymknąć. Jest też tym medium technicznym, które wytworzyło metafory usiłujące oddać jej osobliwie zwodniczy charakter. Niekiedy przynosi śmierć, jest bronią bądź sprawia, że obraz nieruchomieje. Fotografia pojawia się też jako zmartwychwstanie, brzask czy bogini.
Książka ta w poglądowych artykułach od A (A jak Analfabetyzm fotograficzny, Aparat penetracyjny, Archiwum) do Z (Z jak Zmartwychwstanie) gromadzi zadziwiające bogactwo obrazów metaforycznych. Umieszczają one fotografię w kontekście opowieści, historycznych świadectw, anegdot i tekstów teoretycznych. Jest to książka do oglądania i do czytania, traktująca o historii i teorii fotografii za pomocą pojęć i obrazów.

One thought on “Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych – Bernd Stiegler

 1. fotoexpert

  Bernd Stiegler wpadł na ciekawy pomysł. Jak, w zalewie różnych publikacji, napisać oryginalną historię fotografii? Otóż skompilował był on zestawienie wielu określeń, jakimi obdarowano fotografię. A są one takie:
  Analfabetyzm, fotograficzny
  Aparat penetracyjny
  Archiwum
  Balsamowanie
  Biblioteka
  Bogini
  Broń
  Brzask
  Cień
  Dokument
  Dziejopisarka
  Erciture automatique
  Eidola
  Ekwiwalent
  Fantom
  Fosylia
  Foto-oko
  Halucynacja, prawdziwa
  Jaskinia Platona
  Język
  Kłamstwo
  Latarnia magiczna
  Łup
  Magia, czarna
  Memento mori
  Miejsce przestępstwa
  Moment
  Morderstwo
  Obiektyw, obiektywny
  Objawienie
  Oko
  Optogram
  Pamięć
  Pismo
  Podglądactwo
  Preparat
  Promienie gwiezdne
  Przedłużenie oka
  Pułapka spojrzenia
  Siatkówka, sztuczna
  Skóra, oskórowanie
  Sobowtór
  Spojrzenie, złe
  Srebrne lustro
  Stworzenie
  Symulakrum
  Ślad
  Ślepota
  Śmierć
  Świadek
  Światło-pismo
  Vera ikon
  Wiwifikacja
  Wymazywanie
  Zmartwychwstanie
  Sporo! I już z samego spisu wiemy, że fotografia to zagadnienie złożone, niejednoznaczne, rozumiane przez każdego inaczej. Pod tymi hasłami kryją się krótkie dość ich opisy, definicje, wypowiedzi fotografów, artystów, filozofów, anegdoty, opowieści dziwnej treści. Słowem wszystko co odnosi się do konkretnego hasła. Dodatkowo zamieszczono ilustrujące je fotografie, niekoniecznie te najbardziej znane, nierzadko ze zbioru samego autora.
  Ogrom nazwisk, cytatów, odniesień może trochę przytłoczyć, ale spokojnie! da się czytać.
  Wersja 1. Dla starszaków:
  I zawsze można wrócić do tej książki traktując ją jak małą encyklopedię odsyłającą do innych publikacji w celu poszerzenie wiedzy. Zresztą jest również zamieszczona liczna bibliografia, które przy okazji uświadamia nam jak wiele jeszcze jest do wydania książek o fotografii w języku polskim…
  Wersja 2. dla młodziaków:
  I zawsze można wrócić do tej książki traktując ją jak link odsyłający do innych publikacji w celu poszerzenie wiedzy. Zresztą jest również zamieszczona liczna bibliografia, które przy okazji uświadamia nam jak wiele jeszcze jest do wydania książęk o fotografii w języku polskim… A w internecie naprawdę nie znajdziecie wszystkiego…

Leave a Reply