Odcięta ręka Blaise Cendrars

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Odcięta ręka Blaise Cendrars

Odcięta ręka Blaise Cendrars
„Odcięta ręka” Blaise’a Cendrarsa to niezwykle poruszająca i wciągająca książka, która stanowi drugą część cyklu autobiograficznego. Tytuł nawiązuje do tragicznego wydarzenia z okresu I wojny światowej, kiedy to pisarz, będąc ochotnikiem w Legii Cudzoziemskiej, stracił rękę w wyniku ciężkiej rany. Ta traumą miała ogromne znaczenie dla jego twórczej osobowości, co ukazuje moment, w którym patrząc w niebo, dostrzega gwiazdozbiór swej utraconej dłoni.
Książka powstała w latach 1944-1946, a jej napisanie zajęło Cendrarsowi aż trzydzieści lat, aby znaleźć sposób na opisanie bezlitosnej i anonimowej maszynerii konfliktu światowego. Autor dokonał tego poprzez historie żołnierzy z jego oddziału, przedstawiając każdego z nich w sposób szczegółowy i z męską czułością. To niezwykle ważna proza pacyfistyczna, która ukazuje bezsensowne cierpienie, okrutne i poniżające śmierci oraz bezgraniczną głupotę tych, którzy kierują wojną zza biurek.
„Odcięta ręka” została po raz pierwszy wydana w Polsce w 1965 roku, a nasza oficyna wznowiła ją w 1999 roku, kontynuując także publikację innych książek Cendrarsa, wcześniej niedostępnych u nas. Choć autor jest trochę zapomniany, to warto sięgnąć po jego utwory, ponieważ w jego twórczości życie nieustannie spleciono z fikcją. Cendrars konsekwentnie tworzył własną legendę, która może być rozplątana lub po prostu oddziaływać na nas urokiem jego prozy.
Aktualne wydanie „Odciętej ręki”, które prezentujemy naszym czytelnikom, różni się znacznie od poprzedniego. Zawiera ono wszystkie teksty prozatorskie Blaise’a Cendrarsa dotyczące I wojny światowej, poprzedzone przedmową Miriam Cendrars, córki pisarza. Znajdziemy tu nie tylko tytułową opowieść, ale również opowiadania „Kanalarz z Londynu” i „W ciszy nocnej”, oraz mało znany i niepublikowany w Polsce pierwszy tekst Cendrarsa o wojnie – ekspresyjną nowelę „Zabiłem” z 1918 roku, oraz opowiadanie „Krwawiłem” z 1938 roku, w którym pisarz opowiada o amputacji swojej prawej ręki. Dodatkowo, obszerne przypisy znawców przedmiotu rzucają nowe światło na biografię i twórczość autora.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!