Od ponad 20 lat Heinz Nußbaumer spędza część letnich wakacji na Górze Athos. Przez wiele lat zwlekał z napisaniem osobistych doświadczeń związanych z tymi pobytami. A sam autor mówi, że w książce pragnął przekazać wewnętrzną stronę Athos i nakłonić ludzi do refleksji, aby odkryli mnicha w sobie.
`Mnich we mnie jest jeszcze bardzo mały, ale dążenie do głębokiego spokoju serca, do wewnętrznej jedności, do większej skromności i wdzięczności, jest wielkie`, uważa Nußbaumer.
Zdecydował się napisać tę książkę, bo wie, że duchownym jest dziś trudno pisać o swoich przekonaniach. Jest ponadto przekonany, że `każdy z nas nosi w sobie wymiar monastyczny – głęboką potrzebę miejsca dającego niczym niezakłócony spokój – mnicha w sobie.`
Książka zachęca do pójścia odwieczną drogą duchowości monastycznej. Opowiada o potędze szczęścia płynącego z ciszy. Pokazuje drogi do darów ciszy i milczenia, do prostoty i lekkiego bagażu, do radości, wdzięczności i szczęścia – dróg, które nie wyłaniają się ze strategii wellnes, czy fitness, lecz ze zdolności spojrzenia głęboko w swoje serce, do posłuchania swego wnętrza osiągając w ten sposób – już tu i teraz – najwyższy wymiar spokoju duszy.
Heinz Nußbaumer, absolwent Uniwersytetu Salburskiego (filozofia państwa i prawa) jest doświadczonym austriackim publicystą. W swojej karierze publicystycznej przez 25 lat prowadził dział zagraniczny wysokonakładowego dziennika Kurier w Wiedniu, a przez 10 lat był rzecznikiem dwóch prezydentów Austrii: Kurta Waldheima i Thomasa Klestila. Swoją drogę dziennikarską też rozpoczynał od funkcji rzecznika prasowego Josefa Klausa, w latach 1962-63 kanclerza Austrii.
Nußbaumer jest znany jako ekspert ds. Bliskiego Wschodu. Z tej wiedzy korzystali zarówno były sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim, jak i kanclerz Bruno Kraisky. Cenią go również mężowie stanu w krajach bliskowschodnich. W oparciu o tamte kontakty i doświadczenia Nußbaumer napisał biografię Chomeiniego.
Obecnie Heinz Nußbaumer jest wydawcą mającego wielkie tradycje tygodnika kulturalno-politycznego Die Furche (istnieje od 1945 roku). W austriackiej telewizji ORF prowadzi program dyskusyjny philosophicum redakcji religijnej. Jest wiceprzewodniczącym Austriackiego Towarzystwa Orientalistycznego i wiedeńskiej fundacji Communio et progressio. Pełni też funkcję przewodniczącego największej w Austrii wioski dziecięcej S.O.S. w Hinterbrühl koło Wiednia.
Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Honorowym Nauki i Kultury Republiki Austrii, prestiżową Nagrodą Kunschaka w dziedzinie publicystyki, czy też złotym orderem św. Szczepana – najwyższym odznaczeniem Archidiecezji Wiedeńskiej. To odznaczenie otrzymał przed trzema laty m.in. `za działalność jako krytyczny doradca dwóch kardynałów i alter ego dwóch prezydentów`.
Jest żonaty, ma trzech dorosłych synów.
W swoim dorobku ma Heinz Nußbaumer kilka pozycji książkowych. Są to:
1. Za rok w Jerozolimie (Nächstes Jahr in Jerusalem – 1970),
2. Chomeini – rewolucjonista w imię Allaha(Khomeini – Revolutionär in Allahs Name,1979),
3. Kardynał Franz König – rozważania o spełnionym życiu ( Kardinal König – Gedanken für ein erfülltes Leben,. współautor, 2004)
5. Mnich we mnie (Der Mönch in mir, 2006).
SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI?
WPISZ TYTUŁ LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:
Och, wspaniała książka. taka na wiele lat do czytania, bo ciągle odkrywam w niej coś nowego, coś tylko dla mnie, ważnego.