Okrutny maszynista – Pavel Vilikovsky

Okrutny maszynista 187x300 - Okrutny maszynista - Pavel VilikovskyOkrutny maszynista to zbiór opowiadań o próbie zrozumienia drugiego człowieka. Każde z nich to swoisty bilet na drugą stronę Tatr, pozwalający spojrzeć na świat z innej perspektywy. Zabiera nas w podróż, podczas której spotkamy Alberta Camusa, przeczytamy prywatną korespondencję Sigmana Frijada, czy też poznamy kryminalną historię Marii B. Zagłębimy się także w rozmowę o ulotności pamięci, by na koniec dać się porwać szalonemu reportażowi, któremu w tle będzie przygrywać… węgierska orkiestra dęta.

Pavel Vilikovský przedstawia świat ukrytych znaczeń, trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi. Ta swoista zabawa w teraźniejszość przenosi nas do czasu i miejsc, w których gonimy za niedoścignionym, tęsknimy do nieznanego i nigdy nie trafiamy na właściwy moment. Przekonaj się, jak wiele magii i humoru tkwi w opowieściach słowackiego pisarza. Czy rację ma jeden z bohaterów, pytając: Takie to wszystko słowackie, co nie?

Pavel Vilikovský – (ur. 1941) – słowacki prozaik, tłumacz i redaktor.  Od lat związany ze słowackimi czasopismami poświęconymi literaturze i kulturze, jest uznawany za jednego z najlepszych słowackich tłumaczy z języka angielskiego. Przekładał na język słowacki utwory m.in. Williama Faulknera, Josepha Conrada, Kurta Vonneguta, Virginii Woolf czy Thomasa S. Eliota.

Vilikovský jest autorem licznych zbiorów opowiadań oraz powieści – m.in.  Posledný kôň Pompejí (Ostatni koń Pompei, Pogranicze 2005). Za zbiór opowiadań Okrutny maszynista (Krutý strojvodca) został uhonorowany Nagrodą Dominika Tatarki oraz kilkoma prestiżowymi słowackimi nagrodami (m.in. nagrodą banku VUB oraz nagrodą wydawnictwa Slovenský spisovateľ). W  2013 roku ukazała się najnowsza powieść Pavla Vilikovský’ego Prvá a posledná laska (Pierwsza i ostatnia miłość).

Leave a Reply