Operacja Dunaj - Operacja Dunaj - Jacek Kondracki Robert UrbańskiKoniec lata 1968 roku, Czechosłowacja. W reakcji na Praską Wiosnę armie państw Układu Warszawskiego ruszają w kierunku Pragi, aby zdławić bunt i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na pozostałych członków socjalistycznej wspólnoty. Podczas chaotycznie przeprowadzanej operacji jeden z polskich czołgów gubi się wśród bezdroży i trafia do sielankowego czeskiego miasteczka. Manewrując na wąskich uliczkach, przebija ścianę jednego z domów, a załoga czołgu trafia do niewielkiej karczmy, pełnej gości. Konfrontacja zdezorientowanych najeźdźców z przerażonymi biesiadnikami prowadzi do zaskakujących skutków. Tymczasem śladem zaginionych żołnierzy wyruszają dwie grupy pościgowe – para polskich oficerów i załoga radzieckiego czołgu. 
Operacja `Dunaj` to powieść, która czerpie z najlepszych tradycji literatury czeskiej. Humor, dosadność i liryzm współistnieją w niej wyjątkowo zgodnie. Filmowa wersja Operacji `Dunaj` według scenariusza autorów książki i w reżyserii Jacka Głomba weszła do kin jesienią 2009 roku. Na ekranie możemy zobaczyć m.in. Macieja Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, a także samego Jioiego Menzla.

Jacek Kondracki (ur. 1956) – autor słuchowisk radiowych, scenariuszy filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Szef Agencji Scenariuszowej, członek Europejskiej Akademii Filmowej. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zajmował się przede wszystkim pisaniem scenariuszy i dialogów filmowych (m.in. To tylko rock, 1983; Pamiętnik znaleziony w garbie, 1992). W ostatnim dziesięcioleciu sprawował opiekę literacką bądź pracował nad scenariuszami popularnych produkcji telewizyjnych (m.in. seriale Na Wspólnej i Egzamin z życia). 

Robert Urbański (ur. 1976) – dramaturg, z wykształcenia polonista, autor pracy doktorskiej Trzynastowieczne najazdy mongolskie w literaturze polskiego średniowiecza. Współpracuje z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał sztuki Wschody i Zachody Miasta (2003, wersja TV 2005), Szaweł (2004) i Operacja Dunaj (2006), wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba. W legnickim teatrze Urbański pełni także funkcję kierownika literackiego.

Leave a Reply