Otwarty, bo powszechny. O Kościele, który może boleć – Józefa Hennelowa

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Otwarty, bo powszechny. O Kościele, który może boleć - Józefa Hennelowa

Otwarty bo powszechny. O Kościele który może boleć 187x300 - Otwarty, bo powszechny. O Kościele, który może boleć - Józefa HennelowaDlaczego polskie kościoły stopniowo pustoszeją? Dlaczego partie głoszące antyklerykalne poglądy zyskują coraz większe poparcie?
Odpowiedź na takie pytania może kryć się w tej książce. Józefa Hennelowa, wieloletnia redaktorka “Tygodnika Powszechnego”, potrafi jak nikt zdiagnozować i opisać aspekty działalności Kościoła, które wielu Polakom trudno dziś zaakceptować: kwestię obecności krzyża w sejmie, materializm, uwikłanie w politykę, zaangażowanie w spór wokół ustawy antyaborcyjnej i lustrację, wreszcie problem imperium medialnego o. Rydzyka.
Sądy prezentowane przez autorkę są głębokie i wyważone, a zarazem niezwykle celne. Sylwetki przyjaciół i polemistów kreślone z jednakowym szacunkiem. Józefa Hennelowa splata opinie i osobiste wspomnienia w jedną całość, co sprawia, że od książki trudno się oderwać.

Pozycja obowiązkowa – nie tylko dla katolików!

O autorze

JÓZEFA HENNELOWA, z domu Golmont, ur. 1. 04. 1925 w Wilnie – dziennikarka, publicystka, felietonistka, poseł na Sejm X i I kadencji.
W czasie II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu w Wilnie, należała do “Szarych Szeregów”. Studiowała na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie i na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1951 roku ukończyła Wydział Humanistyczny. 
W latach 1954-1956 pracowała w krakowskim oddziale Ossolineum. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym.
Od maja 1948 do 2008 roku ( z przerwą w latach 1953-1956) pracowała w redakcji “Tygodnika Powszechnego” najpierw jako pracownik redakcji, potem sekretarz i zastępca redaktora naczelnego. 
W latach 1989-1991 była posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, w 1990 członkiem radu założycielskiej ROAD. Przystąpiła potem do Unii Demokratycznej, z ramienia której w latach 1991-1993 pełniła funkcja posła I kadencji. W sejmie zasiadała w komisjach Polityki Społecznej oraz Kultury i Środków Przekazu.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. oksana

    Biografia niezwykłej kobiety. Dla feministek też!

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!