Pamiętnik – Paweł Jasienica

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Pamiętnik - Paweł Jasienica

Pamiętnik 207x300 - Pamiętnik - Paweł JasienicaPamiętnik Pawła Jasienicy jest jego ostatnim, niestety nieukończonym, przesłaniem do czytelników. Pisany był od 5 stycznia 1970 r., już w okresie rozwijającej się, choć jeszcze utajonej ciężkiej choroby autora, która miała po ośmiu miesiącach spowodować jego przedwczesny zgon. Najcenniejsze karty tej pracy to wspomnienia z carskiej Rosji, gdzie Lech Beynar urodził się i wychowywał do dziewiątego roku życia, i z życia akademickiego w Wilnie, od 1928 roku, widzianego oczami inteligentnego i myślącego studenta historii Uniwersytetu Stefana Batorego. Z wnikliwą szczerością mówi tu Jasienica o wielu znaczących potem a nawet sławnych (Miłosz) ludziach, ale także i o tych, którzy nie najlepiej zapisali się w pamięci Polaków (Stefan Jędrychowski czy krwawy prokurator Zarako-Zarakowski). 

Nieukończony Pamiętnik pozostanie ważnym esejem historycznym, wpisującym się dobrze w zamiar autora czynnego uczestnictwa w „sporach na temat dziejów narodu”. 

Paweł Jasienica, właśc. Leon Lech Beynar (1909–1970), odznaczony pośmiertnie w 2007 Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski –historyk, eseista, publicysta; autor słynnej syntezy dziejów Polski przedrozbiorowej Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów).

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. henryk

    Nie tylko książki Jasienicy były ciekawe, jego życie jak się okazuje również. Wiemy też, że było w pewnym sensie tragiczne. A ten pamiętnik ukazuje jaki człowiekiem był Jasienica, co i kto go ukształtowało.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!