Poznać przeszłość Ojczysty Panteon i ojczyste spory Historia i społeczeństwo Podręcznik do historii dla liceum ogólnokształcącego i technikum Szkoły ponadgimnazjalne Tomasz Maćkowski

CENA KSIAZKI 300x150 - Poznać przeszłość Ojczysty Panteon i ojczyste spory Historia i społeczeństwo Podręcznik do historii dla liceum ogólnokształcącego i technikum Szkoły ponadgimnazjalne	Tomasz Maćkowski

Poznać przeszłość Ojczysty Panteon i ojczyste spory Historia i społeczeństwo Podręcznik do historii dla liceum ogólnokształcącego i technikum Szkoły ponadgimnazjalne Tomasz Maćkowski

Historia Polski obfituje w grono postaci bardziej lub mniej wybitnych, które miały jednak ogromny wpływ na kształtowanie się i losy polskiej państwowości oraz narodu. Bez wątpienia jedną z nich był Mieszko I, który zjednoczył pod swym panowaniem szereg plemion słowiańskich sprawiając, że państwo Polan było w stanie przeciwstawiać się zakusom czeskim, ruskim czy brandenburskim.

Mieszko I przyjął chrzest, co było kluczową decyzją polityczną włączając nasz kraj w grono „cywilizowanych państw europejskich”. Od tego czasu Polska nie mogła już być najeżdżana pod pretekstem nawracania pogan. Napływające z Italii, Czech i krajów niemieckich duchowieństwo przyniosło na nasze tereny pismo, wiedzę i niezbędną do zarządzania państwem administrację. Dało to podwaliny na stworzenie późniejszego państwa.

Praca włożona przez Mieszka w umacnianie tego nowego tworu państwowego, jakim były podległe mu ziemie zasługuje na uznanie i pamięć po wieczne czasy. Późniejsze koleje losu były rozmaite, a to za sprawą ludzi, którzy mieli istotny wpływ na losy dziedzictwa Mieszka I, zarówno pod względem granic, jak i sytuacji wewnętrznej kraju. Z pewnością jednak da się wskazać wielu naprawdę wybitnych polityków, władców i innych ludzi, których włączyć można w “ojczysty panteon”.

Niniejszy podręcznik ma na celu ukazanie sylwetek najwybitniejszych postaci z historii Polski. Analizuje ON również kwestie różnic w poglądach między rozmaitymi stronnictwami, które na przestrzeni wieków starały się mieć wpływ na polską politykę wewnętrzną i zewnętrzną. Owe “ojczyste spory” doprowadziły w końcu do upadku Rzeczypospolitej pod koniec XVIII wieku, a i później nie wygasły. Może więc trwają po dziś dzień?

„Poznać przeszłość. Ojczysty panteon i ojczyste spory” to pozycja, która idealnie wpisuje się w tematykę przedmiotu historia i społeczeństwo. Przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Został przygotowany ze szczególną pieczołowitością. Ukazuje wydarzenia w sposób chronologiczny, uzupełniając tekst główny atrakcyjnymi fotografiami, mapami oraz interesującymi infografikami, które w wielu uczniach wzbudzą chęć poszerzania swej historycznej wiedzy.

To nowoczesny i pięknie opracowany podręcznik. Główny tekst został skonstruowany tak, by przedstawić działalność kluczowych dla losów Polski postaci w sposób możliwie jak najbardziej przejrzysty i interesujący. To doskonała pomoc w nauczaniu historii przyszłych maturzystów.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!