Pozytywna Dyscyplina 212x300 - Pozytywna dyscyplina Jane NelsenPozytywna dyscyplina Jane Nelsen

W czasach kiedy całkowicie chybiona metoda bezstresowego wychowania w końcu odchodzi do lamusa, psychologowie dziecięcy stale poszukują nowych metod, które pozwolą sprawnie wychowywać kolejne pokolenia, bez obawy o zdrowy rozwój psychiczny dzieci. „Pozytywna dyscyplina” Jane Nelsen to właśnie książka dla rodziców, którzy poszukują sposobu na skuteczną komunikację z dorastającymi dziećmi. Jednak zamiast bezmyślnie skupiać się jedynie na dzieciach, a rodziców traktować jako potencjalne zagrożenie, Nelsen proponuje relację, która opierać się ma na wzajemnym szacunku i miłości, a więc traktuje rodzinę jako jedność, a nie dwie przeciwne strony konfliktu.

Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza, która znana jest od przeszło 30 lat. Jej podstawą jest chęć rodziców do zrozumienia swoich dzieci oraz wspieranie ich naturalnego potencjału, który ujawnia się już na bardzo wczesnym etapie dzieciństwa. Ostatecznie celem tej metody jest pomoc rodzicom w wychowaniu swoich latorośli na pewnych siebie, zaradnych i odpowiedzialnych ludzi. Podobny cel przyświecał Jane Nelsen, czyli autorce książki pod tytułem „Pozytywna Dyscyplina”. Nelsen za cel obrała sobie uczynienie tytułowej metody jeszcze bardziej przystępną, tak by wszyscy rodzice mieli szansę na łatwe porozumienie się ze swoimi pociechami. 

Metoda Pozytywnej Dyscypliny oparta została o badania psychologiczne austriackiego doktora i psychoterapeuty Alfreda Adlera, który jest jednym z założycieli szkoły psychologii indywidualnej. Adler w swojej pracy przykładał szczególną wagę do poczucia niedowartościowania, z którego może zrodzić się niebezpieczny kompleks niższości. Dlatego też wierzył, że do każdego kolejnego przypadku należy podejść indywidualnie, wierząc, że nawet ten sam problem może mieć różne podłoża u dwojga różnych ludzi. To właśnie owe badania posłużyły amerykańskiej psycholog Jane Nelsen do opracowania metody Pozytywnej Dyscypliny.

Oto przed Wami książka, dzięki której każdy rodzic dowie się między innymi: jak prowadzić swoje dziecko tak, aby go nie rozpuścić? Jak pomóc mu zbudować poczucie własnej wartości? Jak współpracować uparciuchami i wzmacniać wzajemne zaufanie? Jak sprawić, by dziecko nauczyło się wypełniać obowiązki i wywiązywać się z umów? Jak pomóc rodzeństwu budować zdrowe wzajemne relacje?

Jeżeli w swojej rodzinie dostrzegacie pierwsze problemy wychowawcze i nie wiecie, co począć, to „Pozytywna dyscyplina” autorstwa Jane Nelsen jest pozycją, która na pewno będzie remedium na wszystkie tego typu problemy.

Leave a Reply