You are currently viewing PROJEKT GENESIS CZY BIOLOGIA SYNTETYCZNA NAS WYLECZY? AMY WEBB, ANDREW HESSEL

PROJEKT GENESIS CZY BIOLOGIA SYNTETYCZNA NAS WYLECZY? AMY WEBB, ANDREW HESSEL

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - PROJEKT GENESIS CZY BIOLOGIA SYNTETYCZNA NAS WYLECZY? AMY WEBB, ANDREW HESSEL

PROJEKT GENESIS CZY BIOLOGIA SYNTETYCZNA NAS WYLECZY?
AMY WEBB, ANDREW HESSEL

Trendy przyszłości. Następna granica, którą przekroczymy dzięki technologii, znajduje się wewnątrz naszych ciał. Biologia syntetyczna zrewolucjonizuje sposób, w jaki będziemy diagnozować choroby, przeciwdziałać starzeniu się organizmów, budować domy, rozmnażać się, a także to, co będziemy jeść.
Ta błyskawicznie rozwijająca się dziedzina – wykorzystująca komputery do modyfikowania lub pisania DNA od podstaw – stworzyła przełomowe rozwiązania, takie jak szczepionki mRNA przeciwko COVID-19, zapłodnienie in vitro czy laboratoryjną hodowlę mięsa, które smakuje jak prawdziwe. A w ciągu najbliższej dekady pozwoli nam z łatwością programować najlepszy superkomputer świata – żywą komórkę i nadawać jej nowe zdolności. Dzięki biologii syntetycznej będziemy mogli stawić czoło globalnym problemom i kryzysom m.in.: chorobom cywilizacyjnym, zmianom klimatu, niedoborom żywności czy ograniczonemu dostępowi do paliwa.
Projekt Genesis. Jak biologia syntetyczna pomoże nam naprawić nasz świat, uchronić się przed chorobami i rodzić zdrowsze dzieci. Amy Webb i Andrew Hessel dokonują przekrojowej analizy nadchodzącej epoki biologii syntetycznej. Przyglądają się fuzji biologii i komputerów, która ma na celu stworzenie nowego, lepszego kodu genetycznego, który zmieni dotychczasowe reguły gry rządzące naszą rzeczywistością. Skupiają się nie tylko na nadchodzących zagrożeniach i dylematach moralnych wynikających z projektowania życia, ale także na ogromnych możliwościach, jakie mamy w zasięgu ręki: od wyleczenia się z poważnych chorób poprzez personalizowane leki po mięso bez zabijania zwierząt. Rozwiązania biotechnologiczne mogą pomóc poradzić sobie z najbardziej palącymi problemami świata, takimi jak rozprzestrzenianie się plastiku w oceanach, nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych czy też stale aktualne ryzyko pojawienia się groźnych wirusów i kolejnych pandemii.
Czytając ich książkę, dowiesz się m.in.: jak szybko (lata? dekady?) będziesz w stanie kontrolować swoje genetyczne przeznaczenie i edytować swój kod jak arkusz Excela; czy ludzie zaczną żyć dwukrotnie dłużej i jaki to może mieć wpływ na społeczeństwo; jak inwestycje wpłyną na kształt tworzącej się biogospodarki; które firmy mogą wygrać w wyścigu biotechnologicznym; że najświeższe sushi na świecie może być wkrótce hodowane w laboratorium w Nebrasce; że komórki można zaprogramować tak jak komputery; oraz że wirusy niekoniecznie są naszymi wrogami.
Poznasz też pięć intrygujących scenariuszy przyszłości: przeczytasz przewodnik gastronomiczny z 2037 roku, dowiesz się, jak FBI zareagowało na wyciek śmiercionośnego patogenu z laboratorium, poznasz 90-latków, którzy nie chcą przejść na emeryturę, i będziesz śledzić przebieg konkursu zorganizowanego przez Elona Muska w ramach przygotowań do kolonizacji Marsa.
Przyszłość budujemy codziennie, dokonując wyborów. Biologia syntetyczna umożliwi wielką transformację ludzkości – transformację, która już się rozpoczęła. Wkrótce życie nie będzie tylko dziełem przypadku, lecz wynikiem projektowania, selekcji i wyboru. Jeśli dzisiaj pogłębimy nasze rozumienie biologii syntetycznej i wypracujemy strategię jej wykorzystania, będziemy mogli sprawić, iż nieuchronny postęp w dziedzinie genetyki pomoże ludzkości, zamiast nieodwracalnie jej zaszkodzić.

SPIS TREŚCI

Wstęp

Wprowadzenie. Czy życie powinno być dziełem przypadku?

Część I. POCZĄTEK
Rozdział 1. Złym genom mówimy nie
Rozdział 2. Wyścig do linii startu
Rozdział 3. Cegiełki życia
Rozdział 4. Bóg, George Church i (prawie) mamut włochaty

Część II. TERAŹNIEJSZOŚĆ
Rozdział 5. Biogospodarka
Rozdział 6. Era biologiczna
Rozdział 7. Dziewięć zagrożeń
Rozdział 8. Historia złotego ryżu

Część III. SCENARIUSZE PRZYSZŁOŚCI
Rozdział 9. Odkrywanie nowych możliwości
Rozdział 10. Scenariusz 1. Tworzenie nowego życia zWellspring
Rozdział 11. Scenariusz 2. Co się stało, kiedy zlikwidowaliśmy starość
Rozdział 12. Scenariusz 3. „Gdzie dobrze zjeść w 2037 roku” według Akiry Golda
Rozdział 13. Scenariusz 4. Podziemia
Rozdział 14. Scenariusz 5. Notatka służbowa

Część IV. DROGA DO PRZYSZŁOŚCI
Rozdział 15. Nowy początek

Epilog

Podziękowania

Przypisy

Bibliografia

O autorach

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!