Refaktoryzacja Ulepszanie struktury istniejącego kodu Martin Fowler

Refaktoryzacja 210x300 - Refaktoryzacja Ulepszanie struktury istniejącego kodu	Martin FowlerRefaktoryzacja Ulepszanie struktury istniejącego kodu Martin Fowler

Refaktoryzacja ma na celu ulepszanie istniejącego kodu. Poprawia jego strukturę, czytelność i wydajność. Prowadzona poprawnie, cechuje się zdyscyplinowaniem metody, systematycznością i konsekwencją w działaniu, a także ciągłym minimalizowaniem ryzyka wprowadzenia błędów. Niemniej refaktoryzacja jest ryzykowna. Polega na wprowadzaniu zmian do działającego kodu, co może doprowadzić do powstania trudno wykrywalnych błędów. Ryzyko wzrasta, jeśli refaktoryzacja jest przeprowadzana w sposób nieprzemyślany. Okazuje się, że transformacja kodu, która ma doprowadzić do jego ulepszenia, to spore wyzwanie.

Ta książka jest zaktualizowanym wydaniem praktycznego przewodnika po refaktoryzacji. Choć jest przeznaczona dla profesjonalnego programisty, znalazło się tu zrozumiałe wprowadzenie do tego zagadnienia z opisem celów, technik i możliwości refaktoryzacji. Wspomniano także o problemach związanych z refaktoryzacją. Natomiast zasadniczą część książki stanowi znakomicie uzupełniony i wzbogacony katalog przekształceń refaktoryzacyjnych. Do zilustrowania poszczególnych technik refaktoryzacji autorzy wybrali język JavaScript, jednak kod został przedstawiony w taki sposób, aby prezentowane koncepcje bez trudu zrozumiał każdy programista.

W tej książce między innymi:

solidne wprowadzenie do refaktoryzacji
przekształcenia refaktoryzacyjne: zasady, sposoby, testy
enkapsulacja w refaktoryzacji
upraszczanie wyrażeń oraz porządkowanie danych, zmiennych i pól
refaktoryzacja klas i API
Refaktoryzacja: czytelny kod, wydajne działanie i brak błędów!

Leave a Reply