Rury – Etgar Keret

Rury 178x300 - Rury - Etgar KeretKobieta, przyklejona stopami do sufitu; agent Mosadu, który łapie sam siebie; dziewczyna niezdolna do wyznania miłości; anioły grające ze sobą w kulki; tytułowe rury – prawdziwy miszmasz – oto obrazki z opowiadań pisarza. Rury to debiutancki zbiór opowiadań Kereta, izraelskiego pisarza uznawanego za mistrza krótkiej formy. Autor w genialny sposób ukazuje galerię ludzkich charakterów, a ich historie, opisane żywym językiem, zdumiewają autentycznością. Pozorna banalność graniczy tu z niezwykłością, zaś spoiwem łączącym poszczególne elementy jest charakterystyczna dla Kereta „obrazowość”, bliska stylistyce komiksu, współczesny język, ironia oraz przechodząca w absurd groteska.

Znakiem rozpoznawczym zbioru jest także swoista przewrotność jego twórcy. Bo autor Rur, jak rzadko który pisarz współczesny, potrafi zaskakiwać.W tym celu kieruje się zasadą minimalizmu – czasem starczają mu zaledwie dwie stron papieru, w których zamyka się jego opowieść. Lektura Rur bawi, drażni i intryguje.

To, że koncentruję się na nierozstrzygalnych moralnych dylematach, a nie na realistycznych historiach z jasnym przesłaniem, wynika – w sposób paradoksalny – z tego, że według mnie świat potrzebuje fundamentalnej zmiany.
Etgar Keret

Keret nie mówi niczego wprost. Nie mówi nigdy: „Żyjemy w Matriksie”.
Sławomir Sierakowski, Dziennik

Izraelski pisarz jest bez wątpienia mistrzem suspensu i świetnym konstruktorem, a wiele opowieści na długo zapada w pamięć.
Exklusiv

To opowiastki krótkie, ledwie na parę kartek, dowcipne, przewrotne, niekiedy słodkie jak romans lub zapętlone jak kryminały.
Paweł Smoleński, Gazeta Wyborcza

Jedna odpowiedź do “Rury – Etgar Keret”

  1. Szkoda, że Keret tak rzadko publikuje nowe opowiadania, bo po zakończeniu jednego zbioru, chciałoby się już czytać następny!

Leave a Reply