Rury – Etgar Keret

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Rury - Etgar Keret

Rury 178x300 - Rury - Etgar KeretKobieta, przyklejona stopami do sufitu; agent Mosadu, który łapie sam siebie; dziewczyna niezdolna do wyznania miłości; anioły grające ze sobą w kulki; tytułowe rury – prawdziwy miszmasz – oto obrazki z opowiadań pisarza. Rury to debiutancki zbiór opowiadań Kereta, izraelskiego pisarza uznawanego za mistrza krótkiej formy. Autor w genialny sposób ukazuje galerię ludzkich charakterów, a ich historie, opisane żywym językiem, zdumiewają autentycznością. Pozorna banalność graniczy tu z niezwykłością, zaś spoiwem łączącym poszczególne elementy jest charakterystyczna dla Kereta „obrazowość”, bliska stylistyce komiksu, współczesny język, ironia oraz przechodząca w absurd groteska.

Znakiem rozpoznawczym zbioru jest także swoista przewrotność jego twórcy. Bo autor Rur, jak rzadko który pisarz współczesny, potrafi zaskakiwać.W tym celu kieruje się zasadą minimalizmu – czasem starczają mu zaledwie dwie stron papieru, w których zamyka się jego opowieść. Lektura Rur bawi, drażni i intryguje.

To, że koncentruję się na nierozstrzygalnych moralnych dylematach, a nie na realistycznych historiach z jasnym przesłaniem, wynika – w sposób paradoksalny – z tego, że według mnie świat potrzebuje fundamentalnej zmiany.
Etgar Keret

Keret nie mówi niczego wprost. Nie mówi nigdy: „Żyjemy w Matriksie”.
Sławomir Sierakowski, Dziennik

Izraelski pisarz jest bez wątpienia mistrzem suspensu i świetnym konstruktorem, a wiele opowieści na długo zapada w pamięć.
Exklusiv

To opowiastki krótkie, ledwie na parę kartek, dowcipne, przewrotne, niekiedy słodkie jak romans lub zapętlone jak kryminały.
Paweł Smoleński, Gazeta Wyborcza

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. piętek

    Szkoda, że Keret tak rzadko publikuje nowe opowiadania, bo po zakończeniu jednego zbioru, chciałoby się już czytać następny!

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!