Rzecz o mych smutnych dziwkach – Gabriel Marquez

CENA KSIAZKI 300x150 - Rzecz o mych smutnych dziwkach - Gabriel Marquez

Rzecz o mych smutnych dziwkach 197x300 - Rzecz o mych smutnych dziwkach - Gabriel MarquezGłówny bohater i narrator w jednej osobie – dziennikarz, kiedyś depeszowiec, a w chwili spisywania swej opowieści szacowny jubilat, autor codziennych felietonów i krytyk muzyczny, człowiek żegnający się właściwie z życiem – dostaje szansę spełnienia swego erotycznego i niemoralnego kaprysu, szalonej nocy miłosnej z nieletnią dziewicą. Niezaspokojona chętka wprowadza w jego dość nudne, szare, ustabilizowane, emeryckie życie niepokój, który okazuje się pierwszą w jego życiu, i niewątpliwie ostatnią, młodzieńczą miłością.
Proza z najlepszego Marquezowskiego pieca, powierzchownie bardzo stateczna, ale mnóstwo w niej odniesień do innych jego powieści, mnóstwo niezwykłych zdań, no i przesłanie jak z telenoweli: miłość zawsze cię dopadnie, bo jest silniejsza od życia.

Powieść Garcii Marqueza to skromna elegia o późnej miłości, a nie swawolny przewodnik po zamtuzach, o czym mam nadzieję przekonają się ci czytelnicy, którzy będą mieli odwagę po tę książkę sięgnąć. Tłumaczowi pozostaje jedynie wierzyć, że być może nadejdzie czas, gdy „Rzecz o mych smutnych kurwach” będzie mogła pod tym właśnie tytułem się ukazać.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Jedna odpowiedź do “Rzecz o mych smutnych dziwkach – Gabriel Marquez”

  1. To nie jest książka, której większość spodziewa się po tytule. Ale też nie jest to książka, o której można by powiedzieć, że Marquez wydał kolejną świetną książkę.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!