Saturn 193x300 - Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya -  Jacek DehnelSaturn, najnowsza powieść Jacka Dehnela, jednego z najgłośniejszych pisarzy młodego pokolenia, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec.
Francisco Goya na początku XIX wieku jest u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Nie gnuśnieje nawet, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał: ślęczy nad książkami, nie garnie się do farb. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna podejrzanie kokietować synową. Może we wnuku geniusz malarski znajdzie swoje wcielenie?
Saturn to rewers biografii wielkiego artysty, który przez życie „idzie, skacząc po górach”, ale w jego domu częściej panują smutek, samotność i frustracja. Dehnel pokazuje, że genialny malarz to zarazem fanfaron i mitoman, przepełniony pychą i żądzami. Zastosowany w książce wielogłos narracyjny daje obraz edypalnego konfliktu, który dzieli Goyę i jego potomków.

Jacek Dehnel: SATURN. CZARNE OBRAZY Z ŻYCIA MĘŻCZYZN Z RODZINY GOYA – niezwykła powieść! Opowiada o biografii wielkiego artysty, znajduje się jednak na antypodach zacnego gatunku vie romancée. Jej polifoniczna konstrukcja precyzyjna jest jak dzieło zegarmistrza, a równocześnie odnosimy wrażenie, że całość powstała na jednym oddechu, że pisana była z pasją, nawet z furią.
Tygodnik Powszechny

Z recenzji poprzednich książek:

W odległych epokach czuje się jak ryba w wodzie, ze znawstwem oprowadza po prastarych obyczajach, świetnie rozpoznaje zdarzenia, miejsca i przedmioty, lecz zarazem patrzy na ową dawność dzisiejszym wzrokiem, poprzez współczesne konteksty. Nie ma więc mowy o bezproblemowym powrocie do przeszłości i „zamieszkaniu” w świecie retro. To tylko symulacja, efektowna sztuczka. Jacek Dehnel opanował tę sztuczkę perfekcyjnie.
Dariusz Nowacki, „Gazeta Wyborcza”

Balzakiana to jeden z najbardziej wiarygodnych portretów obyczajowych Polski w ostatnich latach.
Maciej Robert, „Życie Warszawy”

Niezwykły to dokument historii, a jednocześnie pomnik postawiony Lali – Helenie Bienieckiej, głównej bohaterce zdarzeń i tej, która przekuła je w żywą, dojrzewającą i starzejącą się wraz z nią opowieść-dialog z najbliższymi.
Jerzy Jarzębski, Instytut Książki

One thought on “Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya – Jacek Dehnel

  1. wpychaj

    Trzy pokolenia mężczyzn z pewnej znanej rodziny o nazwisku Goya. I nie jest ważne czy przedstawione w “Saturnie” wydarzenia są prawdziwe czy nie, niech to rozstrzygają historycy sztuki i biografowie malarza. Autor udzielił głosu bohaterom tej opowieści, dzięki którym odkrywamy tajemnice, nienawiść, chciwość, toksyczny, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, układ rodzinny. Najważniejszy wątek to relacje ojciec – syn. Samo zło, które może wydarzyć się między nimi tutaj mamy w pełni przedstawione. A na pytanie z powieści odpowiedzcie sobie sami: „Patrzyłem na niego w kołysce i kiedy zaczynał chodzić. Gdzie ty się pchasz – mówiłem mu cicho albo powtarzałem sobie w głowie – gdzie ty się pchasz, głuptasku? Naprawdę chcesz się wpakować w to bagno, w ten kierat, w którym ojciec zatruwa syna, syn – wnuka, wnuk – prawnuka, a każdy na inny, bardziej wymyślny sposób; czy naprawdę chcesz przedłużać tę linię cierpienia?”

Leave a Reply