Przez długi czas psychiatra Elchanan z ukrycia obserwuje przyjaciół: Joela i jego żonę Jael. Żyje bardziej ich życiem niż własnym. Kiedy Joel ginie w wypadku, Elchanan i Jael razem noszą po nim żałobę, po roku zaś Elchanan wprowadza się Do Jael. Nowe życie Elchanana z Jael nie jest możliwe. Po ich mieszkaniu chodzi zmarły – głownie za sprawą obsesji Elchanana, z powodu jego zazdrości. Niegdyś Elchanan utożsamiał się z żywym Joelem, teraz utożsamia się z Joelem martwym. Nie ma bowiem ucieczki od samego siebie, od własnej pustki.

Jehudit Hendel (ur. się w 1926 roku w Warszawie) to jedna z najważniejszych izraelskich narratorek; jej prozę charakteryzuje poetyka „słabej siły”, wsłuchiwanie się w ludzkie utrapienia. Zdobyła wiele nagród, m.in. Nagrodę Jerozolimy, Nagrodę Bialika, Nagrodę Izraela.

One thought on “Szaleństwo psychiatry – Jehudit Mendel

  1. jnd

    Męska zazdrość może zniszczyć związek. Banał, ale w książce Jehudit Mendel można przeczytać właściwie całe studium dochodzenia do stanu… choroby właściwie. Bowiem zgodnie z tytułem główny bohater to psychiatra, który nie może sobie poradzić z własnymi demonami. Żeni się z kobietą, żoną jego przyjaciela, który zginął w wypadku. Rodzi im się dziecko. I zaczyna się koszmar. Niedługa książka, starannie skomponowana, z każdym słowem na swoim miejscu. Po co czytać horrory, kiedy to czego się powinnyśmy bać, jest w nas, w naszych najbliższych?

Leave a Reply