Sztuka i percepcja wzrokowa – Rudolf Arnheim

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Sztuka i percepcja wzrokowa - Rudolf Arnheim

Sztuka i percepcja wzrokowa 186x300 - Sztuka i percepcja wzrokowa - Rudolf ArnheimKlasyczna już rozprawa z pogranicza psychologii i teorii sztuki, która na dobre zmieniła podejście do percepcji sztuki i do samej aktywności artystycznej człowieka, człowieka XX w. – czyli człowieka samoświadomego i świadomie nazywającego otaczający świat.

Arnheim rozpatruje w kolejnych dziesięciu rozdziałach kolejne aspekty percepcji wzrokowej: równowagę, kształt, formę, rozwój, przestrzeń, światło, kolor, ruch, dynamikę, ekspresję. Zaprzęgając wiedzę z zakresu psychologii, neurofizjologii i historii sztuki pokazuje że widzenie to nie bezwiedna ewidencja rzeczywistości. Widzenie to rodzaj aktywności artystycznej. “Każde postrzeganie jest również myśleniem, każde rozumowanie – intuicją, każda obserwacja – odkryciem”, pisze autor. 

„Oczywiste stało się, że cechy, którymi wyróżnia się praca myśliciela i artysty, charakteryzują każdą czynność umysłu. Także psychologowie zaczęli dostrzegać, że fakt ten nie jest przypadkowy: różne zdolności umysłu podlegają tym samym prawom, ponieważ umysł zawsze działa jako całość. Każde postrzeganie jest również myśleniem, każde rozumowanie – intuicją, każda obserwacja – odkryciem.”
R. Arnheim

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!