You are currently viewing Sztuka wyrazu 1 Część 1 Starożytność średniowiecze Język polski Podręcznik do liceum i technikum Zakres podstawowy i rozszerzony	Cecylia Ratajczak Ewa Prylińska Jolanta Manthey Katarzyna Budna Tomasz Zieliński Beata Kapela-Bagińska Jarosław Zaporowicz

Sztuka wyrazu 1 Część 1 Starożytność średniowiecze Język polski Podręcznik do liceum i technikum Zakres podstawowy i rozszerzony Cecylia Ratajczak Ewa Prylińska Jolanta Manthey Katarzyna Budna Tomasz Zieliński Beata Kapela-Bagińska Jarosław Zaporowicz

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Sztuka wyrazu 1 Część 1 Starożytność średniowiecze Język polski Podręcznik do liceum i technikum Zakres podstawowy i rozszerzony	Cecylia Ratajczak Ewa Prylińska Jolanta Manthey Katarzyna Budna Tomasz Zieliński Beata Kapela-Bagińska Jarosław Zaporowicz

Sztuka wyrazu 1 Część 1 Starożytność średniowiecze Język polski Podręcznik do liceum i technikum Zakres podstawowy i rozszerzony Cecylia Ratajczak Ewa Prylińska Jolanta Manthey Katarzyna Budna Tomasz Zieliński Beata Kapela-Bagińska Jarosław Zaporowicz

“Sztuka wyrazu 1. Część 1. Starożytność, średniowiecze” to pierwszy tom serii podręczników do języka polskiego od wydawnictwa GWO.

Starożytność i średniowiecze to dwie wielkie epoki, od których zaczyna się historia literatury i znana nam historia człowieka w ogóle. Momentem przełomowym, który oddziela historię od prehistorii, jest moment wynalezienia pisma. Wtedy to zaczęły powstawać pierwsze dokumenty, świadectwa dziejów ludzkości, a także utwory literackie, jak choćby liczący sobie tysiące lat sumeryjski epos o Gilgameszu. W tym roku poznawać będziemy literaturę dawnych wieków. Spotkamy starożytnych bogów i herosów, błędnych rycerzy i wędrowców po mitycznych krainach. A to dopiero początek niesamowitej opowieści, jaką stanowią dzieje literatury.

Zasadniczą treść podręcznika “Sztuka wyrazu” stanowią właśnie teksty literackie oraz ich omówienia. Teksty z dawnych wieków, archaiczne, a przez to trudne w odbiorze, zostały ukazane w kontekście nawiązujących do nich utworów nowszych (również współczesnych). Dzięki temu uniwersalny sens dawnych dzieł staje się dużo lepiej zrozumiały. Podobną funkcję pełnią liczne inne konteksty i nawiązania kulturowe.

Książka zawiera również wprowadzenia do epok z chronologicznym zestawieniem najważniejszych wydarzeń. Dzięki temu możemy zorientować się, jak wyglądał polityczny obraz świata w momencie powstawania danego utworu. Przykłady motywów wędrownych, które obecne są w literaturze i sztuce od wieków, to także istotna część podręcznika. Nie mogło tu zabraknąć rzecz jasna opracowania lektur obowiązkowych. Wiele lekcji z podręcznika poświęconych zostało omówieniu ikonicznych dzieł literackich, a także teatralnych i filmowych.

Autorzy zadbali o kształcenie dobrych nawyków podczas tworzenia różnych form wypowiedzi pisemnych. Zapewniają to liczne wskazówki i odpowiednie zadania, a także przykłady tekstów, gdzie wskazówki te zostały wcielone w życie. Książkę urozmaicają dodatkowo ilustracje przedstawiające głównie reprodukcje słynnych dzieł sztuki, które bądź są ważne dla danej epoki, bądź też nawiązują do omawianego właśnie utworu.

Przejrzysta forma podręcznika znakomicie ułatwia naukę. Dzięki podsumowaniom możemy dokonać szybkiej powtórki najważniejszych zagadnień, na przykład przed sprawdzianem. Podsumowania te mają postać graficznych map pojęć i zestawów pytań. Pytania i zadania dodatkowe są spójne z celami kształcenia. Podręcznik obejmuje zagadnienia uwzględnione w podstawie programowej dla klas I szkół średnich w zakresie podstawowym i rozszerzonym.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!