Tam kiedyś była Rzeczpospolita Ziemie litewskie Besala Jerzy

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Tam kiedyś była Rzeczpospolita Ziemie litewskie Besala Jerzy

Tam kiedyś była Rzeczpospolita Ziemie litewskie Besala Jerzy
Czasem bliskość prowadzi do dystansu. Przez wieki Polacy i Litwini byli jak bracia, ale również potrafili być sobie obcy. Zakorzeniona w setkach lat współpraca, pełna podejrzeń i sporów, przecież tak niezbędna. Pierwsze wspólne wyzwanie to zagrożenie ze strony zakonu krzyżackiego, a następnie imperium moskiewskiego. Od 1569 roku stworzyliśmy jedną Rzeczpospolitą Obojga Narodów, lecz sposób, w jaki ją postrzegają historycy polscy i litewscy, różni się.
Z biegiem czasu te różnice zacierają się coraz bardziej. To właśnie polskość stanowiła nasze mocne ogniwo: język, kultura, instytucje polityczne, obyczaje. Jednak w XIX wieku, kiedy narodziły się idee państw narodowych, to ogniwo zaczęło się rozpadać. Litwa nacjonalistyczna pragnęła odzyskać niezależność i musiała oderwać się od polskiego kokonu. Chciała sięgnąć jak najgłębiej w swoje dzieje, aby udowodnić nie tylko swoją samodzielność, ale także wielkość. Postać Jagiełły, który dokonał unii w Krewie w 1385 roku, jest przedstawiana przez wielu litewskich historyków w czarnych barwach, w przeciwieństwie do jasnego obrazu wielkich książąt Witolda Kiejstutowicza, Giedymina, Mendoga i Olgierda.
Jerzy Besala zgłębia historię ziem litewskich, skupiając się na obszarach dawnej Auksztoty i Żmudzi, które obecnie należą do Litwy. Opisuje te wydarzenia od średniowiecza, przez czasy Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, aż po rozbiory i XX wiek. W barwny sposób przybliża nam mało znane fakty, miejsca i postaci, które miały ogromne znaczenie dla państwa litewskiego i polskiego.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!