Poruszająca historia chłopca z małego miasteczka. Jego matka jest Niemką, a wspomnienia wojny są wciąż świeże. Izolowany i dręczony przez kolegów za cichym przyzwoleniem nauczycieli, nazywany “niemiecką świnią” stara się chronić swoją słabą psychicznie matkę. Opowiada więc zmyślone historie o szkole i swoim życiu.
Wielokrotnie nagradzana powieść autora, znanego m.in. z roli w filmie “Idioci” Larsa von Triera.

One thought on “Ten, kto mrugnie, boi się śmierci – Knud Romer

  1. gapa

    Ech, jacy ci na zachodzie Europy opóźnieni są! Ekscytują się książką, która mówi o nietolerancji w stosunku do osób o innej narodowości albo urodzonych z mieszanych małżeństw. Gdyby mieszkali na naszych terenach, to temat taki nie byłby dla nich aż tak interesujący. Mało tu tego mieliśmy? Oczywiście nadal takie zjawisko występuje.
    Napisałem mieliśmy, bowiem akcja książki dzieje się po drugiej wojnie światowej. Chłopak, dziecko Niemki i Duńczyka, mieszka z rodzicami w Danii, gdzie spotyka jego i matkę szereg szykan. Bolesne dojrzewanie do wiedzy o okrutnych i głupich ludziach, dla których każdy Niemiec do faszysta. Ale byli to też ludzie, którzy sporo wycierpieli, więc psychologicznie jakoś jest to uzasadnione. Romer opowiada również o życiu przed wojną i w czasie niej, opowiada dzieje rodziny, swojej rodziny, bo powieść jest w sporej części autobiograficzna.

    Z naszej perspektywy krzywdy doznane przez Duńczyków są niewielkie, tym bardziej te doznane przez Niemców od swoich rodaków. W końcu sami doprowadzili Hitlera do władzy i wiele lat go popierali. Istnieje więc zbiorowa mądrość i zbiorowa głupota? Hm… Na pewno w demokracji popełnia się pomyłki, za które płacą następne pokolenia, w tym dzieci. Przeczytaj!

Leave a Reply