Terrorysta – John Updike

CENA KSIAZKI 300x150 - Terrorysta – John Updike


„Terrorysta”, powieść Johna Updike’a, jest jego rozliczeniem z Ameryką po 11 września 2001 roku, podejmuje w niej niezwykłą próbę wniknięcia w umysł potencjalnego terrorysty i zrozumienia jego racji i motywów. Szuka odpowiedzi na pytanie, jak to się dzieje, że młody człowiek skłonny jest oddać własne życie i pociągnąć za sobą ku śmierci setki niewinnych osób.

Jest to pierwsza w dorobku autora ksiażka tak bliska thrillerowi, choą znajdujemy tu charakterystyczny dla niego styl. Jak zawsze jest znakomitym obserwatorem zwykłego codziennego życia, Ameryki odmitologizowanej, misternie wplata w akcję powieści przelotne myśli, refleksje i spostrzeżenia o kondycji współczesnego czlowieka.
Ta powieść już została zaliczona do najważniejszych dzieł literackich ostatnich lat. 

John Updike urodził się w 1932 roku Jest eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku (wydany także w Polsce) oraz powieści Centaur, Farma czy Czarownice z Eastwick, przeniesione na duży ekran przez George’a Millera w gwiazdorskiej obsadzie (Jack Nicholson, Susan Sarandon, Cher i Michelle Pfeiffer w rolach głównych). Updike jest zdobywcą wielu najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award czy American Book Award. To już 25 powieść Updike’a, autora regularnie wymienianego w gronie ścisłych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Jedna odpowiedź do “Terrorysta – John Updike”

  1. Obwoluta obiecuje próbę zrozumienia przyczyn, dla których młody chłopak zostaje terrorystą. Próba jest w treści, ale całość mnie nie poruszyła. Odniosłem wrażenie, że autor chciał się zmierzyć koniecznie w z tym tematem, ale nie podołał. Piękne zdania, ale zalatujące sztucznością, przekoncypowane postaci, wydarzenia nie zaskakują. Może gdyby zamiast powieści napisał esej, byłoby lepiej. Takie jest moje zdanie, ale jakby co, to zawsze zachęcam do przeczytania. Będziecie mieć swoje. I trochę się ponudzicie…

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!