You are currently viewing Terry Pratchett: Życie z przypisami. Oficjalna biografia Rob Wilkins

Terry Pratchett: Życie z przypisami. Oficjalna biografia Rob Wilkins

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Terry Pratchett: Życie z przypisami. Oficjalna biografia Rob Wilkins

Terry Pratchett: Życie z przypisami. Oficjalna biografia Rob Wilkins

Sir Terry Pratchett, nagradzany bestsellerowy autor, twórca fenomenalnie popularnego cyklu Świat Dysku. Sławny i podziwiany na całym świecie za swoje znakomite książki, inteligentny ironiczny humor, za działalność humanitarną. Ale to tylko część obrazu.

W chwili śmierci w 2015 roku pracował nad swoją najciekawszą historią – własną. Nad opowieścią o chłopcu, któremu w wieku sześciu lat dyrektor szkoły powiedział, że niczego nie osiągnie, i który przez całe swoje późniejsze życie udowadniał, że tamten nie miał racji. Terry miał bowiem pełno zadziwiających osiągnięć: przerwał naukę by zostać dziennikarzem, co nie zmienia faktu, że otrzymał niezliczona liczbę doktoratów honorowych, nim skończył 20 lat miał pomysł na swoją debiutancką powieść, która ukazała się w 1971 roku pod tytułem „Dywan”, został jednym z najlepiej sprzedających się i lubianych pisarzy w Wielkiej Brytanii, zdobył prestiżowy Medal Carnegie i otrzymał tytuł szlachecki.

Niestety Terry’emu zabrakło czasu by ukończyć wspomnienia, które tak bardzo chciał napisać. Teraz przerwane wątki podjął Rob Wilkins, dawny asystent, przyjaciel, a dziś opiekun literackiego dziedzictwa Pratchetta. Wykorzystując wspomnienia własne, ale też rodziny, przyjaciół i kolegów pisarza, Wilkins kreśli pełną panoramę życia Terry’ego – od dzieciństwa po jego oszałamiającą karierę pisarską, w tym to, jak przyjął i jak sobie radził z „przeszkadzajstwem” choroby Alzheimera.

Głęboko poruszająca i osobista opowieść o nadzwyczajnym życiu sir Terry’ego Pratchetta, spisana z niezrównanym wyczuciem i pełna zabawnych anegdot i zarazem jedyna oficjalna biografia jednego z najznakomitszych autorów.

„Niekiedy zabawna, czasem boleśnie intymna. Wspaniale jest uzyskać takie zbliżenie życia zawodowego pisarza”.

Frank Cottrell-Boyce, „Observer”

„Ta biografia tka magię z powszedniości w taki właśnie sposób, w jaki robił to sam Pratchett”.

„The Telegraph”

„Tak bezpośrednia, zabawna i niesentymentalna, jak wszystko, co jej bohater sam mógłby stworzyć”.

„Mail on Sunday”

„Ze wszystkich martwych pisarzy świata, Terry Pratchett zachował najwięcej życia”.

John Lloyd

„Nieustannie ciekawa, pouczająca i szczera. Przy niej zatęskniłem za prawdziwym Terrym”.

Neil Gaiman

„Wzruszająca i wesoła, niekiedy zabawna, czasem boleśnie intymna. Wspaniale jest uzyskać takie zbliżenie życia zawodowego pisarza”.

Frank Cottrell-Boyce, „Observer”

„Ta biografia tka magię z powszedniości w taki właśnie sposób, w jaki robił to sam Pratchett”.

„The Telegraph”

„Nikt poza żoną Pratchetta Lyn i jego córką Rhianną nie znał autora tak dobrze jak Wilkins. Przez ostatnie dwadzieścia stron – pięknie napisanych, ukazujących schyłek życia Pratchetta w sposób równocześnie wrażliwy i bezwzględny – płakałem”.

„The Times”

„Czuła, zabawna i precyzyjnie pokazująca, w jaki sposób Pratchett zdołał elementy swojego dzieciństwa w klasie robotniczej w latach pięćdziesiątych przekształcić w świat bezgranicznego bogactwa i inwencji”.

„Mail on Sunday”

„Przyjaźń i sympatia między Pratchettem i Wilkinsem rozświetla każdą stronę. Oczywiście, że fani Pratchetta pokochają tę książkę, ale nawet przypadkowi czytelnicy będą zachwyceni opowieściami o jego niezwykłych pasjach”.

„Independent”

„Biografia niemal tak zabawna i wnikliwa, jakby to była jedna z powieści Terry’ego. Bogaty, pełen czułości portret niezwykłej osoby. To prawdziwa radość widzieć, jak autor, za którym tak tęsknimy, ożywa w technikolorze w tym fascynującym i głęboko poruszającym hołdzie”.

„Daily Express”

„Wzruszająca i wnikliwa relacja. Magiczny umysł, a potem demencja Pratchetta oczami człowieka, który znał go najlepiej”.

„The Sunday Times”

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!