
Oscary 2008 dla „To nie jest kraj dla starych ludzi”:
najlepszy film
najlepsza reżyseria
najlepszy aktor drugoplanowy
najlepszy scenariusz adaptowany
Krwawe pogranicze Teksasu i Meksyku. W czasie polowania nad rzeką Rio Grande Llewelyn Moss znajduje zastrzelonego mężczyznę z torbą heroiny i dwoma milionami dolarów w walizce. Postanawia zabrać pieniadze i uciec, aby gdzieś daleko wraz z żoną rozpocząć nowe życie. Nie zdaje sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo naraża ich oboje. Uczestnicy niedoszłej transakcji nie spoczną, póki nie odzyskają swojej własności. Rozpoczyna się krwawy i bezwzględny pościg za uciekinierami.
McCarthy niewątpliwie mówi swoim własnym porywającym głosem… W elegijnym rytmie opowiada o skalistych pustkowiach Teksasu i północnego Meksyku z pasją obcą większości pisarzy.
– Gail Caldwell, The Boston Globe
Siła wyższa, która rządzi światem pana McCarthey?ego, za wzór nie wzięła człowieka; mówi głosem najbardziej przypominającym słyszany przez Hioba.
– Madison Smartt Bell, The New York Times
Jak pisarze, których podziwia ? Melville, Dostojewski, Faulkner ? Cormac McCarthy stworzył swój własny świat. Tacy pisarze zmagają się z samymi bogami.
– Michael Dirda, The Washington Post
Proza McCarthy?ego jest tak melodyjna, że powinno się ją czytać na głos… To literatura heroiczna i mroczna, budząca strach i podziw, okraszona wisielczym humorem… Wciąga głębokimi rozważaniami o sprawach życia i śmierci.
– Malcolm Jones, Newsweek
Cormac McCarthy
Jest autorem dziewięciu powieści i jednej sztuki teatralnej oraz laureatem wielu wyróżnień, między innymi prestiżowych nagród: Pulitzera (2007), literackiej National Book Award oraz National Critics Circle Award, przyznawanej przez recenzentów.
SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI?
WPISZ TYTUŁ LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:
Dobra, dobra, wiem, że każdy widział już film. Ale naprawdę warto, jak zresztą w przypadku każdej książki Cormaca McCathy`ego, przeczytać „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Okradzenie narkotykowej mafii, ucieczka przed nią i wspomnienia szeryfa to tylko pretekst dla autora, aby ukazać to, co nas tak niezmiennie fascynuje –ludzkiego zła. Jest taki fragment książki, który mówi o tym, ze gdyby szatan istniał, to nawet on nie wymyśliłby tego, co ludzie.