Trening Autogenny

CENA KSIAZKI 300x150 - Trening Autogenny

Trening Autogenny

Przed Tobą klasyczny Trening Autogenny Schultza.

Nagrania, których będziesz używać, to nie tylko relaksacja i doraźne odprężenie ciała. To przede wszystkim część Treningu – celowego i powtarzalnego działania zmierzającego do nabycia umiejętności szybkiego odprężania swojego ciała, umysłu i emocji.

Masz przed sobą wszystkie sześć nagrań, które będą Ci towarzyszyć przez kolejnych 12 tygodni.
Korzystając z innych nagrań spotykałem się najczęściej z zawarciem wszystkich elementów Treningu w jednym utworze. Nie zawsze nauka wszystkich elementów zadania naraz jest dobrym rozwiązaniem, dlatego tutaj przyjąłem model nauki polegający na przyswajaniu umiejętności od podstawowej i dodawaniu kolejnych.

Struktura Treningu: cały trening składa się z 6 nagrań, każde nagranie stosujesz przez 2 tygodnie (lub do momentu osiągnięcia zadowalających wyników):

Tydzień 1-2: Trening Autogenny 1 – odczuwanie ciężaru (29 minut)
Tydzień 3-4: Trening Autogenny 2 – odczuwanie ciepła (31 minut)
Tydzień 5-6: Trening Autogenny 3 – rytm serca (33 minuty)
Tydzień 7-8: Trening Autogenny 4 – kontrola oddechu (32 minuty)
Tydzień 9-10: Trening Autogenny 5 – splot słoneczny (34 minuty)
Tydzień 11-12: Trening Autogenny 6 – chłodne czoło (33 minuty)
Trening Autogenny uruchamia takie procesy w organizmie, które pozwalają mu wrócić do naturalnej równowagi. Następuje naturalny wzrost odporności organizmu, który wpływa na poprawę stanu zdrowia w chorobach psychosomatycznych. Stosowany jest również w leczeniu wspomagającym zaburzeń nerwicowych, hormonalnych, lękach itp. Doskonale umożliwia radzenie sobie ze stresem dnia codziennego.

Struktura nagrania: każde z nagrań składa się z części ćwiczeniowej i ze „wstępu do medytacji”. Tematy medytacyjne dla kolejnych ćwiczeń:

wyobrażanie sobie kolorów
wyobrażanie sobie przedmiotów
wyobrażanie sobie uczuć
wyobrażanie sobie osób i wczuwanie się w ich psychikę
pytania dotyczące siebie (cechy, postawy, cele)
sens życia, plany życiowe
Jak zastosować Trening Autogenny?

Miejsce: spokojne, przewietrzone pomieszczenie, temperatura pokojowa, powinno towarzyszyć Ci poczucie komfortu.
Pozycja ciała: leżąca lub w zależności od intencji i sytuacji siedząca, półleżąca, stojąca.
Czas: ćwiczenie wykonuj przynajmniej raz dziennie (najlepiej o tej samej porze) systematycznie przez co najmniej 2 tygodnie. Zalecane: na godzinę przed snem. Nie rób ćwiczenia bezpośrednio po posiłku.
Zalecane słuchawki.
Każdy z elementów treningu możesz ćwiczyć w różnych sytuacjach dnia codziennego.
To trening relaksacyjny, wyciszający i tego się spodziewaj – jeśli Twoje ciało (lub umysł, emocje) jest zmęczone, to możesz nawet zasnąć.
Celem Treningu Autogennego jest nabycie umiejętności szybkiego osiągania stanu odprężenia w sytuacjach dnia codziennego.
Pod koniec ćwiczenia masz możliwość przećwiczenia różnych aspektów medytacji. Do właściwej medytacji autogennej możesz przejść po nabyciu umiejętności osiągania pełnego relaksu autogennego – wtedy odwracają się proporcje czasowe. Ponieważ będziesz zdecydowanie szybciej wprowadzać się w stan głębokiego relaksu więcej czasu możesz poświęcić na medytację.
PRZECIWSKAZANIA do Trening Autogennego: gorączka, duże pobudzenie emocjonalne, spożywanie środków psychoaktywnych (narkotyki, alkohol, psychotropy, itp.).
PRZECIWSKAZANIA do Trening Autogennego 2 i 5 – choroby wrzodowe.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!