Trzeci szympans - Trzeci szympans	Jared Diamond

Trzeci szympans Jared Diamond

Człowiek oraz małpy według osiemnastowiecznej klasyfikacji zwierząt i roślin Linneusza należą do jednej grupy ssaków naczelnych. W XIX wieku Karol Darwin ogłosił teorię ewolucji, według której homo sapiens oraz małpy człekoształtne maja wspólnych przodków. Jared Diamond pisze o tym, w jaki sposób człowiek uzyskał władzę nad światem, zostawiając daleko w tyle swoich ewolucyjnych przodków
Ludzie i szympansy mają 98% wspólnych genów. Ale to my, ludzie, jesteśmy dominującym gatunkiem na tej planecie – rozwinęliśmy naukę, skomplikowane i różnorodne formy komunikacji, stworzyliśmy miasta i zapierające dech w piersiach dzieła sztuki – podczas gdy szympansy, mimo że genetycznie nam bliskie, pod każdym innym względem znacznie się od nas różnią.

Co jest niezwykłego w tych dwóch procentach różnicy DNA, że ewolucyjni kuzyni tak bardzo oddalili się od siebie?

W tej klasycznej, prowokacyjnej i zabawnej książce Jared Diamond, uznany naukowiec i laureat nagrody Pulitzera, docieka, jak owo niezwykłe ludzkie zwierzę w nadzwyczajnie krótkim czasie uzyskało władzę nad światem oraz zdolność… by go bezpowrotnie zniszczyć.

Leave a Reply