Twarze Muzyki 243x300 - Twarze muzyki - Andrzej Tyszko Fotografie 1982-2015Twarze muzyki – Andrzej Tyszko Fotografie 1982-2015

“Twarze muzyki” to fotograficzny album zawierający 150 niezwykłych portretów muzyków i zespołów polskiej elity muzycznej wykonanych przez Andrzeja Tyszko w latach 1982 – 2015. Większość zdjęć powstała w okresie stanu wojennego, kiedy muzyka była przejawem buntu i rodzajem walki z otaczającą socjalistyczną rzeczywistością. Muzyka dla tamtej młodzieży była najważniejsza. 
Album ma cztery rozdziały: Rock, Pop & blues, Jazz, Muzyka klasyczna oraz rozdział z 40 okładkami płyt.
Z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Kora, Ewa Bem i Stanisław Sojka Andrzej Tyszko pracuje od 33 lat więc bloki z ich zdjęciami są największe, ale poza nimi na fotografiach jest 70 innych wspaniałych muzyków i zespołów. Między innymi Lady Pank, Maanam, Oddział Zamknięty, Kayah, T.Love, Ryszard Rynkowski, Marek Piekarczyk, Kombi, De Mono, Bajm, Lombard i inni lub spośród jazzmanów: Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Walk Away, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak czy Osjan. Muzyka Klasyczna: Janusz Olejniczak, Wojciech Rajski, Waldemar Malicki, Wiesław Ochman, Vadim Brodski i inni.
Słowo wstępne napisał Alex Storożyński, laureat nagrody Pulitzera.
Andrzej Tyszko swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych będąc współzałożycielem Grupy twórczej „Zwyczajna 44”. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy, w skład której wchodzili m.in. Andrzej Zygmuntowicz, Sergiusz Sachno, było pięć socrealistycznych wystaw stanowiących odzwierciedlenie otaczającej twórców socjalistycznej rzeczywistości. W swoich pracach sprzeciwiali się oni bezdusznej szarości życia, w której przyszło im dojrzewać. Drugim obszarem zainteresowań grupy był akt. Powstały cztery interesujące wystawy dotyczące tego tematu, w których widoczna była z jednej strony fascynacja twórców otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej poszukiwanie indywidualnej interpretacji tego ponadczasowego tematu. W latach 1974 – 80 powstało łącznie dziewięć wystaw, które były eksponowane w ponad 30 miastach Polski.
Profesjonalną działalność Andrzej rozpoczął na początku lat 80-tych. Do roku 1987 stworzył ponad 70 okładek płyt i wielu plakatów dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Jego wielką pasją był jazz, czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich i norweskich muzyków. W latach 1987-1990, na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego, wykonywał portrety najsłynniejszych norweskich jazzmanów. 
Po powrocie do Polski w roku 1990 założył autorskie studio fotograficzne – „Tyszko Fotografia” i bardzo szybko stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych. 
Niezależnie od działalności komercyjnej Andrzej Tyszko przez całą swoją drogę artystyczną nieprzerwanie uprawiał fotografię aktu, w której najbardziej interesuje go czysta forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne dramatyzmu oraz poezji obrazy.
Głównym tematem fotografii Andrzeja, zarówno w sztuce jak i w reklamie, są ludzie. Andrzej ukazuje ich w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania człowieka, wykonane przez niego portrety trafnie ukazują istotę fotografowanej osoby.
Łącznie Andrzej Tyszko zaprezentował 7 wystaw indywidualnych.

Dodaj komentarz