Underdog 203x300 - Underdog - Torbjorn FlygtPełna humoru i ciepła powieść o nastolatku z bloku na typowym szwedzkim osiedlu w Malmö. Wychowywany bez ojca, ale za to z kochającą matką i wyrozumiałą starszą siostrą, próbuje się odnaleźć w przemianach społecznych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, chłonie życie z kumplami z osiedla, doświadcza pierwszych miłości, potem walczy z niedostatkiem poczucia własnej wartości i próbuje się wykazać przed kolegami z klasy wyższej i sam do niej awansować. Johan, jego rodzina, koledzy, sąsiedzi i wiele innych postaci z bogatej galerii ludzkich typów przedstawionych w powieści na różne sposoby usiłują poprawić swoje perspektywy na przyszłość – z lepszym lub gorszym rezultatem. Flygt snuje barwną opowieść o pierwszej miłości, o potrzebie akceptacji i osobistych dramatach. Autor spina opowieść klamrą czasu, która sięga aż do początku XXI wieku. Bierze po lupę losy kolegów głównego bohatera. To ludzie zdeptani w dzieciństwie przez egoistycznych rodziców. Jak dramatyczne są życiorysy “dzieci odrzuconych”? Wśród dorosłych postaci, polityków, prawników, pisarzy, degeneratów i kryminalistów trudno po latach odnaleźć zgraną niegdyś drużynę piłkarską, łamiącą zakaz gry na osiedlowym trawniku…

One thought on “Underdog – Torbjorn Flygt

  1. dorosły

    Szwedzka wersja dzieciństwa i dojrzewania w latach 70-tych i 80-tych.
    Eee tam! zakrzyknie jakiś krewki czytelnik. Znowu mam czytać o problemach dzieciństwa, braku ojca, zapracowanej matce, siostrze co to zachodzi w ciążę a ojca dziecka nie widu ni słychu, znęcaniu się rówieśników nad bohaterem, pierwszych papierosach i pierwszej wódce i pierwszych narkotykach i pierwszym seksie i pierwszej pracy?
    No, wychodzi na to, że właśnie o tym jest „Underdog”. Jedna z najpopularniejszych książek ostatnich lat w Szwecji, nie zwala z nóg. Jest za to sprawnie napisana, z bogatym tłem socjologicznym. I to właśnie te opisy życia prywatnego i publicznego mogą zainteresować polskiego czytelnika. Nawet w takiej bogatej Szwecji, liberalnej, wyzwolonej i postępowej, samotnej matce nie było łatwo.
    Moje pokolenie ma podobne doświadczenia z rówieśnikami stamtąd. Na przykład fluoryzacja zębów…

Leave a Reply