Uwaznosc i spokoj zabki 188x300 - Uważność i spokój żabki	Eline SnelUważność i spokój żabki Eline Snel

Stres to jeden z najpowszechniejszych, lecz również najczęściej bagatelizowanych problemów współczesnego społeczeństwa. Codzienny pęd za karierą, poczucie niespełniania oczekiwań innych i wygórowane wymagania, które stawiamy sobie sami to nierzadko przyczyny frustracji i niemożności osiągnięcia satysfakcji w życiu prywatnym. Niektórzy mylnie uważają, że stres, a także związane z nim dekoncentracja i złe samopoczucie, dotyczą wyłącznie zabieganych i zmęczonych codziennymi problemami dorosłych. Eline Snel, uznana autorka pochodząca z Holandii, zwraca uwagę na palący problem występowania stresu również u dzieci, który powoduje u nich zaburzenia uwagi i skupienia, co z kolei negatywnie przekłada się na ich postępy w nauce oraz zdrowy rozwój. Uczucie niepokoju u najmłodszych mogą powodować chociażby najnowsze zdobycze technologiczne, jak telefony komórkowe, tablety i komputery. Tak popularne współcześnie wśród dzieci gry atakują natrętnymi wręcz bodźcami – jaskrawym, pstrokatym kolorom często towarzyszą głośne dźwięki i nadmierna ruchliwość punktów na ekranie, co znacząco może rozpraszać uwagę, powodować kłopoty z zaśnięciem i wywoływać trudności w koncentrowaniu się u najmłodszych. Holenderska autorka wychodzi naprzeciw tej chorobie cywilizacyjnej i proponuje skuteczne metody oraz ćwiczenia, mające pomóc zarówno dzieciom, jak również dorosłym, w wyciszeniu, osiągnięciu spokoju ducha i emocjonalnej równowagi. 

Rozwiązania problemów dotyczące poprawy koncentracji oraz zniwelowania uczucia niepokoju u dzieci, które Eline Snel zawarła w swojej bestsellerowej książce, zostały przetestowane na jej rodzimym podwórku. W ojczyźnie autorki bowiem regularne, kilkunastominutowe ćwiczenia z uważności w szkołach podstawowych to nie nowatorski projekt, a zwyczajna codzienność. Zajęcia w tym zakresie prowadzi specjalnie do tego przeszkolony nauczyciel. Metoda poprawy koncentracji proponowana przez Eline Snel, w znacznym stopniu oparta na tzw. metodzie uważności stworzonej przez amerykańskiego profesora Jona Kabata-Zinna, zdobyła już miliony entuzjastów w wielu krajach na świecie. Szczególną popularnością tezy holenderskiej autorki cieszą się w państwach północnej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Od niedawna rewolucyjne metody eliminowania stresu u dzieci podbijają także Polskę. Sukces zagwarantowała im prostota proponowanych rozwiązań, ale także ich niewiarygodna skuteczność. Osoby, które osobiście wypróbowały ćwiczenia Eline Snel z pełnym przekonaniem deklarują: „To naprawdę działa!” 

Publikacja „Uważność i spokój żabki” to zbiór idealnie dostosowanych do dziecięcych potrzeb ćwiczeń opartych na świeckiej medytacji. Dzięki wykonywaniu prostych ćwiczeń oddechowych najmłodsi mogą się zrelaksować, wyciszyć, osiągnąć harmonię wewnętrzną oraz nauczyć się świadomego reagowania. Sekretem skuteczności metod Eline Snel jest pełne skupienie na stanie obecnym, dzięki czemu uczucie niepokoju, zmartwienia i rozkojarzenia nadmiarem bodźców zastępują równowaga i spokój. Do starannie przygotowanej i pięknie wydanej książki dołączona została płyta CD z 11 ćwiczeniami, których łączny czas trwania to około jedna godzina. Ich instruktorem jest Agnieszka Marszałek, certyfikowana, uznana nauczycielka uważności opartej na programie Jona Kabata-Zinna Mindfulness-based stress reduction oraz trener rozwoju osobistego. Ciepły, serdeczny głos specjalistki w dziedzinie koncentracji umili dzieciom codzienne wykonywanie ćwiczeń.

Leave a Reply