Van Gogh - Van Gogh Życie Steven Naifeh Gregory White SmVan Gogh Życie Steven Naifeh Gregory White Sm

Nowa, Pełna Nieznanych Informacji Biografia Geniusza Malarstwa.

Książka Naifeha i White Smitha rzuca nowe światło na głębokie zainteresowanie artysty literaturą i sztuką, jego nieobliczalne i burzliwe życie miłosne, ataki depresji i choroby psychicznej, a także niejasne okoliczności śmiertelnego postrzelenia w wieku trzydziestu siedmiu lat. Autorzy dzięki współpracy z Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie uzyskali dostęp do dotychczas niewykorzystanych materiałów – wśród nich do nieopublikowanych listów członków rodziny malarza.

Choć na temat van Gogha powstało wiele książek, a jego tragiczny los jest od dawna obecny w kulturze popularnej, to nikt nie podjął próby zbadania życia tego twórcy w sposób tak poważny i ambitny. Naifeh i White Smith odtworzyli je w sposób zdumiewająco żywy i przenikliwy psychologicznie.

Gregory White Smith i Steven Naifeh są absolwentami Wydziału Prawa Uniwersytetu Harvarda. Naifeh, który publikuje w czasopismach poświęconych sztuce i wygłasza wykłady w licznych muzeach, studiował także historię sztuki w Princeton, a w Fogg Art Museum na Harvardzie obronił pracę dyplomową w tej dziedzinie. Cztery napisane przez nich wspólnie książki trafiły na listę bestsellerów „The New York Timesa”. Biograficzna książka ich autorstwa Jackson Pollock: An American Saga otrzymała Nagrodę Pulitzera, a także znalazła się w finale National Book Award.

Od wydawcy:
Na temat VAN GOGHA powstała ogromna liczba książek, ale nikt nie podjął próby zbadania życia tego twórcy w sposób dogłębny. Naifeh i White Smith odtworzyli je w sposób zdumiewająco żywy i przenikliwy psychologicznie, prezentując nową i pełną empatii ocenę tego wyjątkowego artystycznego geniusza.

Książka rzuca nowe światło na wiele niezbadanych dotąd aspektów wewnętrznego świata VAN GOGHA, opisuje jego nieobliczalne i burzliwe życie miłosne, ataki depresji i choroby psychicznej, a także niejasne okoliczności śmiertelnego postrzelenia w wieku trzydziestu siedmiu lat, interpretowanego powszechnie jako samobójstwo.

Autorzy dzięki współpracy z Muzeum Vincenta VAN GOGHA w Amsterdamie uzyskali dostęp do dotychczas niewykorzystanych materiałów. Obficie zaczerpnęli z listów VAN GOGHA oraz członków rodziny malarza, w przejmujący sposób ukazujących tułaczkę tej udręczonej i niespokojnej artystycznej duszy. Opisali jego głębokie relacje z młodszym bratem Theo, który zmarł pól roku po Vincencie.

Van Gogli. Życie to wyjątkowa biografia artysty, pełna niezwykłych i nieznanych szczegółów z jego życia.

Często do niej sięgaliśmy na początku pracy nad filmem Twój Uncent.

HUGH WELCHMAN

Leave a Reply