W 80 dni dookoła świata – Michael Palin

W 80 dni dookoła świata 196x300 - W 80 dni dookoła świata - Michael Palin“Człowiek ze wszystkimi klepkami w głowie nie powinien spędzać swego żywota na skakaniu z parowca na pociąg i z pociągu na parowiec pod głupim pretekstem, że chodzi o podróż dookoła świata w osiemdziesiąt dni.”
Juliusz Verne – W 80 dni dookoła świata

Podążając trasą obraną przed 115 laty przez Phileasa Fogga, Michael Palin wyruszył z klubu Reforma, aby okrążyć świat. Zasady były jasne, lecz poza nimi nic w tej podróży nie okazało się proste. Foggowi towarzyszył wierny, francuski służący – Obieżyświat, Palinowi zaś pięcioosobowa ekipa filmowa BBC, która dokumentowała każdy jego krok. Fogg przywiózł ze swojej podróży Audę, piękną Hinduskę; Palin – sporo rzeczy do prania i mnóstwo niezwykle ciekawego materiału, którym wypełnił tę książkę i serial telewizyjny.

Wycieczka po Wenecji na barce ze śmieciami, obserwowanie statków na Kanale Sueskim, rowerowa godzina szczytu i wężowe przekąski w Chinach… Ta książka to wspaniały hołd, złożony niezwykłej zdolności człowieka do utrudniania sobie życia.
Powodem, który sprawia, że 80-dniowa podróż Phileasa Fogga wciąż przemawia do naszej wyobraźni jest fakt, że te 80 dni to nadal najkrótszy czas potrzebny do okrążenia świata tak, by go faktycznie dostrzec; by go ujrzeć, poczuć i dotknąć.
Michael Palin
Jego niefrasobliwy wdzięk i pasja dokonywania odkryć są zniewalające.

Jedna odpowiedź do “W 80 dni dookoła świata – Michael Palin”

  1. Świetna książka o niezwykłej podróży, od której zaczęła się cała przygoda Michaela Palina z podróżowaniem i opisywaniem tego. Widzimy świat z bliska, poznajemy ludzi, a nawet jak autor zaprzyjaźniamy się z nimi. To też opowieść jak podróżowało się w erze przed komórkami i internetem. Chyba było ciekawiej…

Leave a Reply