W co grał De Niro 183x300 - W co grał De Niro - Rawi HageNagrodzona prestiżową nagrodą literacką IMPAC 2008 poruszająca opowieść o przyjaźni i zdradzie.

Bassam i George dorastają w ogarniętym wojną domową Bejrucie. Piekło rzeczywistości zmusza ich do dokonania wyboru drogi życiowej. Bassam marzy o opuszczeniu miasta, o wyjeździe do Rzymu `gdzie nawet gołębie są szczęśliwe i syte`. George ma inne pomysły, buduje swoją przyszłość w podziemiu, na lewych interesach. Wciąga w nie przyjaciela, który zrobiłby wszystko, aby zebrać pieniądze na wyjazd. George zostaje w końcu wcielony do wojska, zaczyna szukać ucieczki od przemocy codzienności w kokainie. Drogi przyjaciół nieuchronnie się rozchodzą.

Bassamowi udaje się wyjechać z kraju, nie uda mu się jednak uciec od wojny. Przyjdzie mu zmierzyć się z przeszłością, odkryć prawdę o przyjacielu. Tytułowe nawiązanie do Łowcy jeleni Michaela Cimino i sceny, w której Robert De Niro gra w rosyjską ruletkę, uwypukla koszmar wojny, który kształtuje losy bohaterów powieści.

`Wschód spotyka Zachód w tej porażającej książce. Na poły surowa, na poły liryczna narracja Rawiego Hage ma odniesienia zarówno do współczesnych bohaterów amerykańskich, jak i starożytnej arabskiej wyobraźni`

Booklist

Rawi Hage urodzony w 1964 roku w Libanie, mając osiemnaście lat, opuścił kraj i wyjechał do Nowego Jorku, aby studiować fotografię. W 1991 roku przeniósł się do Kanady, gdzie kontynuował artystyczne studia. Jego zdjęcia prezentowane były nie tylko w Kanadzie, ale i we Francji, Libanie i Kolumbii. Do dziś mieszka w Montrealu. W co grał De Niro napisał po angielsku, w swoim trzecim (po arabskim i francuskim) języku. Podkreśla jednak, że jest Kanadyjczykiem.

One thought on “W co grał De Niro – Rawi Hage

  1. mo

    Wiadomo, w co grał De Niro! W rosyjską ruletkę w filmie „Łowca jeleni”
    I tak też pogrywają sobie bohaterowie tej powieści. Właściwie są do tego zmuszeni. Liban w latach 80-tych ubiegłego wieku był w stanie wojny domowej, bratobójczej wojny pustoszącej miasta, umysły i serca. Dwaj główni bohaterowie, przyjaciele Bassam i George, podzieleni przez poglądy, wybierają dwie różne drogi: jeden wybiera ucieczkę na zachód Europy i do USA a drugi walkę. Atmosfera śmierci, beznadziei, konfliktu między członkami rodzin, wegetacji w kraju wojny, prób znalezienia miłości wśród nienawiści dominuje w książce. Czegokolwiek by nie zrobili bohaterowie, gdziekolwiek by nie uciekli, wojna jest z nimi wszędzie.

Leave a Reply