Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys – Marcin Zaremba

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys - Marcin Zaremba

Wielka trwoga. Polska 1944 1947. Ludowa reakcja na kryzys 208x300 - Wielka trwoga. Polska 1944-1947. Ludowa reakcja na kryzys - Marcin ZarembaObraz narodowej histerii, która prowadziła do wstrząsających zbrodni, znanych między innymi z książek Jana Tomasza Grossa.

Czerwonoarmiści, sprzedajni milicjanci, dezerterzy, bandyci, setki tysięcy kalek, sierot i żebraków. To oni tworzyli prawdziwy krajobraz powojennej Polski. Marcin Zaremba zabiera czytelnika w szokującą podróż po czasie, który zniknął z pamięci Polaków. Po spustoszonym przez wojnę państwie strachu, biedy i niepewności. Wielka trwoga to odarta z mitów i komunistycznych naleciałości historia pierwszych lat po drugiej wojnie światowej.

Autor pokazuje rozbite społeczeństwo, w którym na porządku dziennym były gwałty i grabieże, a niepewność jutra spędzała sen z powiek ludziom udręczonym przez pięcioletnią okupację. Czy wybuchnie kolejna wojna? Czy zdołam przetrwać głód i epidemie? Czy znajdę dom i jakiekolwiek zajęcie w kraju, który nawet nie ma ustalonych granic? Takie pytania zadawały sobie miliony Polaków.

Wielka trwoga to przełomowa praca naukowa, ale też fascynująca opowieść historyka i publicysty, obecnego na łamach “Polityki”, “Gazety Wyborczej” i “Rzeczpospolitej”.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. mart

    Niewygodnie czyta się prawdę o nas, Polakach. Ale autor daje tu analizę przyczyn różnych wstrętnych zachowań, stanu naszego zbiorowego umysłu po wojnie. Przeżyliśmy wielki strach, wielką traumę. Wojna zniszczyła w wielu z nas ludzkie uczucia. A jednak niczym nie da się wytłumaczyć mordów i nienawiści.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!