Wiolonczelista z Sarajewa – Steven Galloway

Wiolonczelista z Sarajewa - Wiolonczelista z Sarajewa - Steven Galloway„Porywająca opowieść o oblężonym Sarajewie”
J.M. Coetzee

„Wspaniała, potężna powieść” Yann Martel, autor Życia Pi

„Nie potrafię sobie wyobrazić cudowniejszej, bardziej kunsztowni napisanej książki o tym, jak wojna deprawuje ludzi” ZZ Packer

Sarajewo podczas oblężenia (1992). Z nieba spadają granaty, snajperzy sieją śmierć, a pewien wiolonczelista siedzi przy oknie i gra Adagio Albinoniego. Chwilę później na ulicy wybuch pocisku zabija dwadzieścia dwie osoby stojące w kolejce po chleb. Przez następne dwadzieścia dwa dni każdego popołudnia wiolonczelista schodzi na dół i oddaje hołd zmarłym, grając Adagio. W swojej powieści Steven Galloway opisuje historię z punktu widzenia trzech mieszkańców Sarajewa: Kenana, który usiłuje zdobyć wodę dla swoich bliskich, Dragana, który mocno przeżywa rozłąkę z synem i żoną, oraz „kontrsnajperki” o pseudonimie Strzała. Wiolonczelista z Sarajewa to książka piękna i wzruszająca, żywy portret odwagi zniszczonego miasta. To opowieść o przetrwaniu, o walce z pokusą nienawiści, o niezłomności ludzkiego ducha mimo strachu i cierpienia.

Steven Galloway urodził się w Vancouver w 1975 roku. Debiutował powieścią Finnie Walsh (2000), nominowaną do kanadyjskiej nagrody First Novel Award. Jego druga powieść, Podniebny spacer (2003, wyd. polskie 2006), była nominowana do nagrody im. Ethel Wilson i została przetłumaczona na kilka języków. „Ta porywająca opowieść wykracza poza swój czas i miejsce. To historia uniwersalna, świadectwo poszukiwania sensu, odkupienia i człowieczeństwa nawet w obliczu niewyobrażalnej grozy”

Khaled Hosseini, autor Chłopca z latawcem i Tysiąca wspaniałych słońc „Powieść Gallowaya jak każda dobra proza przenosi czytelnika w świat, który zwykle jest mu obcy, przybliża go i pozwala zrozumieć. To wspaniała, potężna powieść o ludziach, którzy zachowują – lub odzyskują – swoje człowieczeństwo w skrajnie trudnej sytuacji”
Yann Martel, autor Życia Pi „Krótka i znakomita. […] Imponuje sprawność, z jaką Galloway za pomocą zwykłych, zupełnie niepozornych postaci zgłębia wybrane tematy: szaleństwo wojny domowej, jej nieodłączne barbarzyństwo, cynizm tych, którzy czerpią wymierne korzyści z cudzej niedoli. Autor wystrzega się przesady, dzięki czemu wędrówki Kenana i Dragana […] jeszcze bardziej zapadają w pamięć”
Andrew Riemer, „Sydney Morning Herald” „ Proza Gallowaya to piękna, przepełniona humanizmem muzyka, która towarzyszy czytelnikowi jeszcze długo po lekturze”
ZZ Packer „[Książka] trzyma w napięciu i nie pozwala o sobie zapomnieć. […] Posługując się wspaniale nakreślonymi postaciami i oszczędną fabułą, Galloway sugestywnie przybliża odległy konflikt” „Publishers Weekly” „Imponujące dzieło”
Sara Dowse, „Canberra Times”.

Leave a Reply