You are currently viewing Wojna o Picassa Hugh Eakin

Wojna o Picassa Hugh Eakin

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Wojna o Picassa Hugh Eakin

Wojna o Picassa Hugh Eakin
„Wojna o Picassa” to niezwykła opowieść o tym, jak nieznany w Stanach Zjednoczonych Pablo Picasso, dzięki determinacji dwóch mężczyzn, Johna Quinna i Alfreda H. Barra Jr., zdobył serca amerykańskiej publiczności i zmienił bieg historii sztuki.
Przed II wojną światową, Picasso był sławny w Europie, ale jego sztukę odrzucano w Ameryce. Jednak dzięki marzeniu prawnika Johna Quinna, który postanowił stworzyć największą na świecie kolekcję dzieł Picassa, oraz wizjonerskiej strategii Alfedra H. Barra Jr., który został dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wszystko się zmieniło.
Ich plany mogły jednak zostać pogrzebane przez ogólną wrogość, kryzys, paryskie intrygi i samego Picassa. Dopiero kampania Hitlera przeciwko Żydom i sztuce współczesnej sprawiła, że najważniejsze dzieła artysty musiały zostać wywiezione z Europy. W cieniu wojny odbyła się przełomowa wystawa „Picasso – czterdzieści lat twórczości”, która zmieniła amerykański gust artystyczny i przeniosła centrum świata sztuki z Paryża do Nowego Jorku.
Hugh Eakin w „Wojna o Picassa” mistrzowsko łączy nowatorski sposób prowadzenia badań naukowych z fascynującą narracją. Opisuje dziesięcioletni proces przygotowywania tej jednej wystawy, która nie tylko wpłynęła na amerykańską kulturę, ale też ocaliła wiele dzieł sztuki XX wieku przed nazistami.
Ta opowieść jest niezwykle inspirująca i ukazuje, jak dwaj mężczyźni z niesamowitą obsesją na punkcie Picassa zmienili świat sztuki. „Wojna o Picassa” to nie tylko historia o jednym artysty, ale także o odwadze, pasji i determinacji, które mogą przekształcić całą kulturę.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!