Wola sensu - Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii - Viktor E. FranklPrawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalna pustkę. Coraz więcej pacjentów uskarża się bowiem na poczucie bezsensu i życiowej próżni. Logoterapia uczy, że nawet tragiczne i negatywne aspekty życia, jak na przykład nieuniknione cierpienie, mogą zamienić się w triumf ludzkiego ducha pod warunkiem, że przyjmiemy odpowiedni stosunek do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

W epoce, w jakiej przyszło nam żyć – epoce umierających tradycji – podstawowym zadaniem psychiatrii musi być wyposażenie człowieka w umiejętność odnajdywania w życiu sensu. W czasach, gdy przykazania dekalogu utraciły w oczach wielu swą niepodważalną wartość, każdego dnia musimy przestrzegać dziesięciu tysięcy przykazań wynikających z dziesiątków tysięcy życiowych sytuacji; W tym sensie można śmiało powiedzieć, że logoterapia to odpowiedź na duchowe potrzeby współczesnego człowieka.

“Prawdopodobnie najwybitniejszy myśliciel od czasów Freuda i Adlera”. “The American Journal of Psychiatry”

“Frankl to jeden z najsłynniejszych i najlepszych psychiatrów… Doświadczenie odczłowieczającego koszmaru Auschwitz i Dachau skłoniło go do uczłowieczania psychiatrii poprzez logoterapię. Frankl to profesjonalista w każdym calu, posiadający rzadki dar pisania w sposób zrozumiały dla laika”.
dr Gerald F. Kreyche, profesor filozofii na uniwersytecie De Paul

“Książka Frankla to najcenniejszy wkład w myśl psychologiczną ostatniego półwiecza”.
dr Carl Rogers

“Zasługi doktora Frankla dla psychoterapii są wprost nieocenione. To chyba jedyny nie-behawiorysta, którego metoda stała się ważnym elementem terapii behawioralnej. Zaskakująca jest skromność bijąca z kart tego wielkiego dzieła”. dr Joseph Wolpe

Viktor E. Frankl (1905 – 1997) profesor neurologii i psychiatrii na wydziale medycznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, twórca trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii (po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera) – logoterapii. U jej podstaw leży przekonanie, że każdy człowiek poszukuje w życiu sensu, a jego odnalezienie ma uzdrawiający wpływ na ludzką psychikę. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau.

One thought on “Wola sensu. Założenia i zastosowanie logoterapii – Viktor E. Frankl

  1. freud to głupek

    Jego książki, w końcu naukowe, w ogóle się nie starzeją, cały czas są aktualne. Dla wszystkich poszukujących sensu w życiu.

Leave a Reply