Wroniec 197x300 - Wroniec - Jacek DukajNowa powieść autora najlepszej książki XX-lecia!
Stan wojenny oczami Jacka Dukaja!
Wroniec to magiczna baśń o grudniowej nocy 1981 roku. Pełen przygód, gier językowych i fantasmagorii sen o utraconym dzieciństwie, zamglonej młodości.
Dla dzieci Stanu Wojennego i dla dzieci, które Stanu Wojennego nie mogą pamiętać – bajka magiczna o nocy grudniowej, gdy małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu rodzinę.
Jak Alicja wędrowała przez Krainę Czarów, tak powędrujemy z Adasiem przez miasto czarnego snu PRL-u, między fantastycznymi figurami Szpiclów, Milicjantów, Opozycjonistów, Czołgów i ZOMO.
Książka barwnie ilustrowana przez Jakuba Jabłońskiego, autora opracowania graficznego Kinematografu i Hardkoru 44 Tomka Bagińskiego.

Jacek Dukaj (ur. 1974) – jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry – zgromadzonych m.in. w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu “Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

 

One thought on “Wroniec – Jacek Dukaj

  1. frania

    Książka narobiła sporo szumu. Na pierwszy rzut oka jest dla dzieci: opowiastka prowadzona jak dla najmłodszych plus dużo ilustracji Jakuba Jabłońskiego.
    Ale na drugi rzut oka, gdy wczytamy się w treść, okazuje się, że dzieciom trudno może być ze zrozumieniem tego tekstu. Historia chłopca, jego aresztowanej rodziny, bitych na ulicach ludzi, innych, którzy przeciwstawiają się złym siłom. Dukaj bawi się językiem, znane jeszcze dla mojego pokolenia nazwy zmienia w bajkowe określenia, opisuje niesamowite przygody, w których mogliśmy brać udział. Bajka jest straszna, choć jak wiemy z historii, kończy się dobrze.

Leave a Reply