Wylęgarnia 2. Królowa śmierci – Miroslav Zamboch

Wylęgarnia 2. Królowa śmierci 179x300 - Wylęgarnia 2. Królowa śmierci - Miroslav ZambochMyślałeś, że Praga, to miłe miasto w sercu Europy?
Taaa… właściwie to całkiem spokojne miejsce…

Rytualne morderstwa, znaleziska archeologiczne, moc, która wykrzywia rzeczywistość i deformuje podstawy wszechświata.
Ktoś musiał posprzątać ten bajzel.

Marika Zahaňská – młoda, wysportowana i diabelnie seksowna. Wyjątkowo precyzyjna maszyna do zabijania. W drugim tomie Wylęgarni staje na czele grupy profesjonalnych przestępców.
Ich życie należy do niej. A jej słowo jest świętym prawem.

Miroslav Žamboch – urodzony 13.01.1972 roku w Hranicach na Morawach. Studiował fizykę na wydziale inżynierii jądrowej praskiej politechniki, po jej ukończeniu przez jakiś czas rozbijał atomy oraz wyrządzał inne szkody w Instytucie Badań Jądrowych w miejscowości Řež.

Na czeskim rynku czytelniczym obecny od ponad dziesięciu lat. W swoich nierzadko uznanych za kontrowersyjne książkach wykorzystuje dowiadczenia zdobyte w czasie uprawiania rozmaitych sportowych dyscyplin. Inne zainteresowania: kobiety, wino i śpiew. Ulubione lektury: J.R.R. Tolkien Władca pierścieni, F. Herbert Diuna.

Opinie:

Fabuła, charakterystyczna dla autora, obfituje w sceny akcji, strzelaniny, hurtowe siekanie, rąbanie i ćwiartowanie przeciwników – pod tym względem Żamboch absolutnie nie zawodzi swoich fanów. Natomiast ciekawe i niejako dla autora nowe (to dopiero druga taka książka), jest to, że czyni on swoich bohaterów bogami, tudzież bogom równymi. Poprzednia powieść, czyli Mroczny zbawiciel, starała się być w tym dość skromna, tutaj natomiast mamy wręcz orgię teorii dotyczących tworzenia się i umacniania symboli.
Jedyny werdykt jaki mogę wydać to: kupić koniecznie.

Maciej “Kwiatosz” Kwiatek, Paradoks 

Dwutomowy cykl Wylęgarnia z pewnością wnosi świeży powiew do nieco skostniałej literatury fantastycznej. Autor nie boi się eksperymentów literackich i najwyraźniej wychodzi mu to na dobre. Zachwyca też sam fakt umieszczenia akcji w Pradze – mieście niewątpliwie bliższym (geograficzne i kulturowo) aniżeli standardowo obsadzane w roli miejsca akcji wielkie metropolie, najczęściej amerykańskie.
Królową śmierci – bo taki podtytuł nosi ten tom – polecam z pewnością miłośnikom fantastyki, ale myślę, że nowatorskość powieści przysporzy jej fanów i spoza tej grupy czytelniczej.

Rafał Natzke- Kruszyński, Apeiron Magazine 

Leave a Reply