Za żelazną kurtyną – Anne Applebaum

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Za żelazną kurtyną - Anne Applebaum

Za żelazną kurtyną - Za żelazną kurtyną - Anne ApplebaumZnakomita historia o tym, jak zrodził się tzw. blok wschodni – świat okrucieństwa, paranoi, dziwacznej moralności i obcej estetyki 

Historyk Anne Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę „Gułag”, postanowiła opisać, jak powstały komunistyczne reżimy Europy Wschodniej i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała. 

Podobnie jak sławny „Gułag” nowa książka napisana jest zarazem wnikliwie i z rozmachem. Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. 

„Za żelazną kurtyną” to znakomita historia o tym, jak zrodził się tzw. blok wschodni – świat okrucieństwa, paranoi, dziwacznej moralności i obcej estetyki. Ta książka jest niczym moralny rozrachunek i dręczące przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!