Średniowieczna Europa spod pióra powszechnie lubianej autorki prawdopodobnie i tym razem przyciągnie setki czytelników. Pierwszy tom nowej serii Zakon Ciemności niesie ze sobą wielką miłość, misterną intrygę i mroczny czas inkwizycji.  Jest rok pański 1453 i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadciąga koniec świata. Lęki ówczesnego świata przybierają na sile.

Siedemnastoletnia Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła dochodzić swoich praw do spadku po zmarłym ojcu. Kiedy zakonnice, nad którymi sprawuje pieczę jako przełożona, zaczynają lunatykować i zdradzać oznaki obłędu, do opactwa Lucretili przybywa młody nowicjusz Luca Vero, by na polecenie samego papieża wyjaśnić sprawę. Luca i Izolda, zmuszeni stawić czoło największym lękom świata średniowiecznego – czarnej magii, wilkołakom, szaleństwu – rozpoczynają poszukiwania prawdy, swojego przeznaczenia, a także miłości. Pierwszy tom najnowszej serii autorki Kochanic króla.

Luca Vero jest mnichem obdarzonym wnikliwym umysłem i zdolnościami detektywistycznymi. Z jego narodzinami wiąże się tajemnica – podobno chłopak jest podrzuconym odmieńcem.

Brzmi to jak fantastyczna plotka, ale Luca rzeczywiście ma talenty niespotykane u zwykłych ludzi. Ze względu na jego niezwykłe  predyspozycje  przełożony tajemniczego zakonu zleca mu wyjaśnienie zagadkowych wydarzeń i poprowadzenie dochodzeń w sprawie innych wypadków. Pomimo młodego wieku Luca zostaje inkwizytorem i wraz z przyjacielem Freizem wyrusza, aby rozwiązać swoją pierwszą sprawę.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z nastaniem nowej przełożonej w opactwie Lucretili pojawiły się demony. Zakonnice  są nękane strasznymi wizjami i lunatykują;  u niektórych podobno pojawiły się stygmaty. Plotka głosi, że winna jest temu nowa przełożona Izolda, która została wysłana do opactwa wbrew własnej woli.

Luca przekonuje się na własnej skórze, że w klasztorze dzieją się dziwne rzeczy. Wszystko wskazuje na to, że Izolda i jej przyjaciółka Mauretanka Iszrak praktykują czarną magię. Sytuacja zaognia się , gdy jedna z sióstr umiera z niewiadomego powodu, a Izolda i Iszrak zostają znalezione nad jej zwłokami, zakrwawione i w trakcie rytuału, który przypomina czarną mszę. Na domiar złego w pobliskich lasach  ludzie  znajdują stwora, który zostaje uznany za wilkołaka…

Luca prowadzi śledztwo, posługując się zdrowym rozsądkiem i nie ulegając przesądom ani religijnej histerii. W wyniku dochodzenia okazuje się, że Izolda jest ofiarą spisku uknutego przez jej brata i jego kochankę, która pełni w klasztorze funkcję siostry szafarki odpowiedzialnej za zaopatrzenie i finanse. Natomiast rzekomy wilkołak to chłopiec, który wychował się w lesie. Gdyby nie racjonalne myślenie Luki, zabobonni wieśniacy  zabiliby go.

Odmieniec to inteligentna i dowcipna lektura, przywołująca skojarzenia z Imieniem róży. Jest wolna od przesadnych uproszczeń, zaskakuje i wciąga. Potrafi rozśmieszyć, ale jednocześnie wprowadza niepokojącą atmosferę powieści grozy. Dodatkowym atutem książki jest wiarygodne odmalowanie realiów epoki.

Leave a Reply