Zmierzch Homo Economicus – Tomas Sedlacek

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Zmierzch Homo Economicus - Tomas Sedlacek

Zmierzch Homo Economicus 193x300 - Zmierzch Homo Economicus - Tomas SedlacekZmierzch Homo Economicus
Tomáš Sedláček & David Orrell
rozmowa z Romanem Chlupatym

Zmierzch Homo Economicus to druga, po cieszącej się sukcesami Ekonomii dobra i zła, książka Sedláčka. Stanowi ponowną próbę odnowienia wiary w ekonomię i przedstawienia jej jako nauki z ludzką twarzą. 

Latem 2011 roku w Oksfordzie Roman Chlupaty przeprowadził z Sedlackiem wywiad, który pierwotnie był przeznaczony dla radia. Wyszła z niego oryginalna i łatwa w odbiorze refleksja nad skomplikowanym problemem. Za pomocą inspirujących porównań i metafor nawiązujących do fizyki, literatury i biologii Sedlacek i Orrell wnikają do istoty systemu, skłaniając czytelników do myślenia i  proponując – nie narzucając – rozwiązania. I co więcej robią to z humorem.

Tym razem Tomas Sedláček, członek Krajowej Rady Gospodarczej i były doradca Vaclava Havla do spraw ekonomicznych, nie zwraca się do czytelników jako autor, lecz raczej dyskutant lubiący nakłaniać do dialogu. Poprzez pytania i odpowiedzi stara się dociec istoty obecnego kryzysu finansowego, politycznego i społecznego. Jako partnera do dyskusji wybrał kanadyjskiego matematyka i ekonomistę Davida Orella, który również lubi rozbijać stary ład i rozumie, że nie uzdrowimy systemu, jeśli nie zrobimy kroku w nieznane.

Informacje o autorach:

Tomáš Sedláček to jeden z najbardziej prowokujących do myślenia ekonomistów w Europie Środkowej, który łączy w sobie akademickie umiejętności ekonomiczne, doświadczenie zawodowe z darem opowiadania historii. Jego pierwsza książka Ekonomia dobra i zła została przetłumaczona na czternaście języków i adaptowana na dowcipną sztukę teatralną.

David Orrell to kanadyjski matematyk i pisarz. W swojej najsłynniejszej książce Economyths łączy prywatne zainteresowania ekonomiczne z zawodowym zainteresowaniem matematyką i modelowaniem matematycznym. Twierdzi, że główny nurt obecnej ekonomii opiera się na błędnych założeniach, które jego zdaniem należą do głównych przyczyn obecnego kryzysu. Nagrodzona kanadyjską nagrodą National Business Book Award książka Economyths została przetłumaczona na sześć języków.

Roman Chlupatý to czeski dziennikarz i publicysta od 2000 roku mieszkający i pracujący za granicą. Był korespondentem francuskiej „OWNI” i chińskiego „Financial Times”. Pisze do czołowych czeskich gazet ekonomicznych takich jak „Euro”, „Hospodarske Noviny” i „Investicni Web”. Opublikował książkę (Ne)mocna Zeme, która – podobnie jak inne jego zainteresowania – dotyczy międzynarodowej gospodarki i polityki oraz styku tych dziedzin.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!