Zugzwang 198x300 - Zugzwang - Ronan BennettThriller polityczny z wątkiem psychologicznym, miłosną intrygą i turniejem szachowym w tle. Akcja powieści rozgrywa się w 1914 roku w Sankt Petersburgu, w przeddzień głębokich przemian społecznych i politycznych. Pod powierzchnią blichtru i bogactwa, narasta bunt przeciwko niepodzielnej władzy cara. Bohaterami rozgrywającego się w tej scenerii dramatu są: grający amatorsko w szachy sławny psychoanalityk Otto Spethmann, jego córka Katarzyna, inspektor Lychev oraz pacjenci doktora – wybitny szachista Rosenthal i przedstawicielka petersburskiej socjety Anna Pietrowna. Zaczątkiem akcji jest zaś morderstwo Jastriebowa, powiązanego z miejscową siatką terrorystyczną…

Użyte w tytule powieści słowo „Zugzwang” to zaczerpnięty z języka niemieckiego termin szachowy, oznaczający sytuację bez wyjścia, gdy gracz zostaje zmuszony przez przeciwnika do ruchu, którego nie wykonałby w innych okolicznościach.

Ronan Bennett – urodzony w 1956 w Belfaście, obecnie mieszka i tworzy w Londynie. Jako nastolatek w latach 70. spędził kilkanaście miesięcy w więzieniu za zabicie funkcjonariusza irlandzkich służb bezpieczeństwa. Powieściopisarz i scenarzysta. Współautor książki reportażowej Skradzione lata: przed i po zamachach w Guildford oraz powieści Overthrown by Strangers, The Catastrophist (nominacja do Whitbread Award), The Second Prison (nominacja do nagrody Iris Times / Aer Lingus First Fiction Award) oraz Havoc In Its Third Year (nominacja do nagrody Bookera). Prawa do publikacji jego najnowszej powieści Zugzwang kupiło sześć krajów: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwecja i Polska.


One thought on “Zugzwang – Ronan Bennett

  1. macia

    Ta powieść to dzieło Irlandczyka, który opisuje straszne rzeczy dziejące się w Petersburgu w 1914 roku, straszne bo jest dość krwawo i polityki jest sporo, a więc i Polacy się pojawiają, a nawet odgrywają sporą rolę w tej historii o pewnym psychoanalityku, jego córce i kochance, jego przyjacielu skrzypku i oczywiście szachiście, bo gry w szachy tu sporo, a nawet jest analiza pewnej partii szachowej, która kończy się, a jakże, zugzwangiem, czyli sytuacją bez wyjścia, którą kończy się również powieść, ale przecież jej nie zdradzę, to znaczy tej końcówki, bo może ktoś będzie chciał ją przeczytać, to znaczy tę powieść nie końcówkę, bo można, oczywiście przeczytać, ale niekoniecznie.

Leave a Reply