Bach for my baby – Bargielska Justyna

CENA KSIAZKI 300x150 - Bach for my baby  - Bargielska Justyna

Bach for my baby 225x300 - Bach for my baby  - Bargielska JustynaKsiążka nominowana do nagrody Nike 2013.

W „Bach for my baby” czytelnik odnajdzie charakterystyczną dla Justyny Bargielskiej swoistą frazę, lapidarność i niejednoznaczność, dzięki czemu poetka unikając patosu, mówi o miłości, cielesności, śmierci czy niepokojach metafizycznych. Po raz kolejny wciąga w swój imponujący świat wyobraźni, którego obrazy potrafi nakreślić w paru słowach.

Ostatni tomik Justyny Bargielskiej, który doczekał się nominacji do nagród Gryfia, Silesius, Nike i Szymborskiej, to zbiór wierszy „zapadających w pamięć i niezwykle sugestywnych” jak pisała o nich na łamach Polityki Justyna Sobolewska. Drugie poprawione wydanie książki jest m.in. rozszerzone o cztery dodatkowe utwory.

Bach for my baby z miejsca zebrało rewelacyjne recenzje krytyków oraz czytelników zostając najbardziej dyskutowaną książką poetycką ostatnich miesięcy. Radosław Wiśniewski pisał o niej: „To lekcja poezji szalonej, siły wyrazu i autonomiczności języka, jaka możliwa jest w opisie uczucia czy uczuć i namiętności poza granicami moralności, etyki, konwencji, tam gdzie zostaje już tylko estetyka” pisał o tej książce Radosław Wiśniewski.

Tłumacz i poeta Jarosław Mikołajewski dodawał: „Sytuacje i opisy, z których poetka wywodzi swoją opowieść, pozostawiają w domysłach. Ale doskonale czujemy, że przenoszą do nas problemy poważne: miłość, ułomność, ciało i wyrażone w całym zbiorze najpiękniej i najbardziej dramatycznie, macierzyństwo. Wiersz 'Inna róża’ to przejmujące wyznanie miłości do dziecka wypowiedziane przez matkę, która wypowiada piękno własnemu ciału”.

O sile Bach for my baby niech świadczy fakt, że jest jednym z zaledwie trzech tomików poetyckich nominowanych do Nagrody Nike 2013, zaś pierwszy nakład rozszedł się w błyskawicznym tempie zanim pojawiły się pierwsze literackie wyróżnienia. Jest też jedyną książką w roku 2013 nominowaną jednocześnie aż czterech literackich nagród: wrocławskiego Silesiusa, szczecińskiej Gryfi, im. Wisławy Szymborskiej oraz Nike.

Justyna Bargielska od czasu debiutu, tj. książki poetyckiej Dating Session (2003) stała się jedną z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych pisarek w Polsce. Opublikowała tomyChina Shipping (2005), Dwa fiaty (2009), a także książki prozatorskie Obsoletki (2010) oraz tegoroczne Małe lisy. Jej utwory znajdują się w kilku antologiach, w tym wydanej przez Biuro Literackie, Poeci na nowy wiek.

Oprócz wspomnianych wyróżnień Justyna Bargielska była m.in. dwukrotnie laureatką Nagrody Literackiej Gdynia (2010, 2011), nominowana do Paszportu Polityki, finalistką Nagrody Nike, natomiast „Gazeta Wyborcza” umieściła ją na czwartym miejscu w zestawieniu polskich pisarzy z szansami na Nobla 2040. Jej utwory tłumaczone są na wiele języków. Mieszka w Warszawie.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!