Betonowy umysł Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR Brzeziecki Andrzej

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Betonowy umysł Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR Brzeziecki Andrzej

Betonowy umysł Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR Brzeziecki Andrzej
„Betonowy umysł: Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR” to książka, która przenosi nas w świat tych, którzy pragnęli rządzić Polską mocną ręką.
Wśród komunistów istniała grupa nazywana „Betonem” – ortodoksami, zamordystami i rdzeniem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Ci ludzie uważali nawet Gomułkę za liberała i sługusów kapitalistów. Byli przeciwni semitom, gardzili inteligencją i jawili się wrogo wobec elit. Twardogłowi mieli w swoich rękach służby specjalne oraz kontrolowali media. To oni rozpoczęli antysemicką kampanię w marcu 1968 roku, zawsze opowiadali się za rozwiązaniami siłowymi i świetnie manipulowali nastrojami społecznymi.
Jednakże… nigdy nie udało im się całkowicie przejąć władzy w Polsce komunistycznej. Moskwa nigdy na nich nie postawiła, chociaż często się nimi posługiwano. Dlaczego?
Andrzej Brzeziecki, autor nagradzanej książki „Wielka gra majora Żychonia”, szczegółowo analizuje tę wieczną rywalizację o władzę między „liberałami” a „dogmatykami”. Przenosi nas w ukrytą historię Polski, rzucając nas w wir intryg partyjnych frakcji, które kryły się za fasadową jednomyślnością. Opowiada o tym z dbałością o historyczną wiarygodność, ale też z dziennikarskim zacięciem. Na kartach tej książki pojawia się galeria strasznych, ale zarazem nietuzinkowych postaci, na czele z przerażającym Mieczysławem Moczarowem. Pojawiają się także mylni rycerze komunizmu, dla których nawet Związek Radziecki utracił swoje czary, cyniczni gracze i bezwzględne partyjne autorytety. Brzeziecki zagłębia się również w umysły komunistycznych zamordystów, ukazując nam ich sposób myślenia oraz spojrzenie na kluczowe wydarzenia w historii Polski lat 1944-1989.
Pogrobowcy „Betonu” nie rozpłynęli się w powietrzu w 1989 roku. Tęsknota za władzą silnej ręki wciąż istnieje, a „Betonowy umysł” pomaga nam zrozumieć te skłonności. Bo chociaż PZPR już dawno nie istnieje, mechanizmy władzy i polityki są wieczne.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!