Cudowna podróż – Selma Lagerlöf

Główny bohater opowiadania – 14-letni Nils Holgersson początkowo mieszka z rodzicami w wiosce w Skanii na południu Szwecji. Chłopiec ten ma zły charakter, nie słucha rodziców i dręczy zwierzęta. Pewnego dnia kiedy chłopiec nie chce pójść z rodzicami do kościoła, ojciec pozwala mu nie iść, lecz nakazuje przeczytać wskazany fragment z Biblii. Nils zostaje sam w domu i znużony perspektywą czytania Pisma Świętego obmyśla, jaki figiel mógłby znowu spłatać. Przeszukując starą skrzynię niespodziewanie spotyka w niej krasnoludka, którego łapie i chce zamknąć w klatce.

“Był sobie kiedyś pewien chłopiec. Nie na wiele się przydawał, bo najbardziej lubił spać, jeść i psocić. Któregoś niedzielnego ranka, kiedy rodzice wybierali się do kościoła, chłopiec pomyślał:
“Świetnie, będę mógł postrzelać sobie z dubeltówki taty i nikt mi w tym nie przeszkodzi”.
Ale ojciec najwidoczniej odgadł jego zamiar.
– Jeżeli nie chcesz iść z nami do kościoła – powiedział – musisz przeczytać naukę na dzień dzisiejszy. Matka przyniosła zbiór kazań i otworzyła go w odpowiednim miejscu.
– Czternaście i pół strony – poleciła – i ojciec przepyta cię z każdej. Więc zacznij zaraz, jeśli masz zdążyć…”(fragment książki)

Leave a Reply