You are currently viewing Eliot Weinberger Z rzeczy pierwszych

Eliot Weinberger Z rzeczy pierwszych

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Eliot Weinberger Z rzeczy pierwszych

Eliot Weinberger Z rzeczy pierwszych

Osobliwe, niepodobne do innych, eseje Eliota Weinbergera przesuwają granice gatunku, oscylują między prozą poetycką a naukowym zapisem czy opowiadaniem. Autor, znawca kultury starożytnych Chin i Ameryki Południowej, tłumacz Borgesa, Paza i poezji chińskiej na język angielski, dzieli się tu swoimi pasjami – antropologa, archeologa, miłośnika natury – i wprowadza nas w świat zapomnianych wierzeń, mało znanych zjawisk, fascynujących analogii, zadziwiających powiązań między kulturami. Rozmach jego zainteresowań jest ogromny – od wierzeń Azteków po symbolikę gestów w średniowiecznym klasztorze benedyktyńskim i buddyzmie, od znaczenia wiatru w kulturze Chin po poezję Pounda i Yeatsa, nie pomijając świata roślin, zwierząt i czterech żywiołów. Te precyzyjne, wyciszone eseje są wyjątkowo oryginalną formą kontemplacji piękna i różnorodności świata.

*

Zniewalająca, porywająca i inspirująca. Bardzo potrzebujecie tej książki. Zwłaszcza w tym roku, gdzie wszystkim nam przydałby się długi urlop od rzeczywistości. Możecie sobie go zafundować chwytając w łapki Weinbergera i informując całą rodzinę – tak jak chciał Italo Calvino w pierwszych akapitach 'Jeśli zimową nocą podróżny’ – że teraz was nie ma, bo właśnie lądujecie w Portugalii u progu renesansu, albo gdzie was tam autor wyrzuci, bo to jest lektura dosłownie porywająca.
Wojciech Szot, SZOTBEZFIKCJI/EMPIK.COM

Zachwyt nad nieskończoną różnorodnością i niesamowitością świata we wszystkich jego wymiarach.
Tomasz Wiśniewski, PRZEKROJ.PL

Kosmogoniczna i niemal poetycka opowieść o różnorodności i wyjątkowości (wszech)świata oraz fundamentalnym znaczeniu kultury i jej przekazów.
Maciej Robert, „Polityka”

Każdy z tych szkiców to czytelnicza przygoda.
Jerzy Jarniewicz, „Książki. Magazyn do czytania”

 

„Z rzeczy pierwszych” to eseistyka najwyższej próby, a przy tym jakże urzekająca podróż od-świata, od-współczesności, od-doczesności.
Anna Zagórska, „ArtPapier”

 

Pisarz nie dąży do zamknięcia ludzkiej wiedzy w jakiejkolwiek formule, mogącej stanowić punkt wyjścia do ideologicznych nadużyć, a na reprezentantów materialnego i duchowego wszechświata wybiera te jego elementy i te zaludniającego go istoty, które nie mają dzisiaj wielu okazji do zabrania głosu.

Dariusz Sośnicki, „Czas kultury”

 

I w formie, i w treści jest w tekstach Weinbergera (zgodnie z tytułem) coś pierwszego. Piękno pra- i prehistorii. Celność poezji. Mądrość pokoleń. Przemyślność mitów. Jedna opowieść, której jest nieskończenie wiele. Tajemnica świata. Rzecz pierwsza – i jedyna.

Maciej Robert, magazyn „Wizje”

 

Doskonała rzecz do wielokrotnej lektury i pretekst do dalszego odkrywania.

Anna Karczewska, magazyn „Wizje”

 

W niezwykłych, zapętlonych ze sobą esejach Eliot Weinberger przypomina o istnieniu rzeczy pierwszych – żywiołów natury, zwierząt, drzew, miłości i wreszcie – poezji.

Anna Olmińska, „Kultura Liberalna”

 

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!