Emil Cioran Okno na Nic

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Emil Cioran Okno na Nic

Emil Cioran Okno na Nic
„Okno na Nic” to prawdziwe arcydzieło literatury, które zostało napisane przez Emila Ciorana, wybitnego rumuńsko-francuskiego pisarza i filozofa. Ta niezwykła książka, prawdopodobnie przedostatnia napisana przez autora po rumuńsku, przynosi nam głęboką refleksję nad istnieniem i sensami życia.
Ciągle odkrywane rękopisy zdeponowane we francuskich i rumuńskich instytucjach kultury świadczą o niezwykłym dorobku pisarskim Ciorana. Właśnie w paryskiej Bibliothèque littéraire Jacques Doucet odnaleziono tajemniczy tekst, który składał się na „Okno na Nic”. Choć nigdy nie podano go do druku, te trzysta beztytułowych stron stanowi niezwykle wartościowe i unikatowe dzieło.
Tekst powstał najprawdopodobniej w 1944 roku, kiedy Cioran, mieszkaniec Rumunii, przebywał już siedem lat w Paryżu. To waszech chwil kryzysowych w Rumunii i ta atmosfera przesiąknięta poezją i modlitwami właśnie tutaj znalazła swoje miejsce. „Okno na Nic” jest nie tylko dokumentacją tamtego czasu, ale również intymnym świadectwem autorowej walki z potrzebą wiary oraz zmagania się z kondycją wygnańca.
Cytat: „Głupiec opiera swoje istnienie na tym, co jest. Nie odkrył jeszcze możliwego, tego okna na Nic… Głupota to ostateczne zakorzenienie, wrodzone, to nieodróżnialność od natury” stanowi istotę tytułu i ukazuje treść tego zbiorku krótkich, błyskotliwych aforyzmów. Czy to życie, miłość, sens czy bezsens istnienia – Cioran w swoim dziele zadaje pytania fundamentalne, które drążą nasze wnętrze i zmuszają do refleksji nad naszymi przekonaniami.
„Okno na Nic” to książka niezwykła, która zachwyci zarówno miłośników filozofii, jak i literatury pięknej. To pozycja, w której pisarz swobodnie żongluje słowem i pozwala nam na głęboki wgląd w tajemnicę istnienia. Przygotuj się na fascynującą podróż w głąb własnych myśli i odkryj to „Okno na Nic”, które zmieni spojrzenie na świat.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!