Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania – Aleksander Sołżenicyn

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania - Aleksander Sołżenicyn

Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania 200x300 - Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania - Aleksander SołżenicynJedno z pierwszych literackich świadectw dotyczących obozów pracy

Na tom ten składają się trzy głośne utwory: Jeden dzień Iwana Denisowicza, Zagroda Matriony oraz Zdarzenie na stacji Koczetowka. Więzień łagru, który każdego dnia musi walczyć o przetrwanie; prosta i dobra kobieta, „człek sprawiedliwy”, biernie poddająca się temu, co przyniesie los; młody lejtnant, prawdziwy „człowiek radziecki”, który bez wahania wydaje na pewną śmierć zbiegłego jeńca. Czy coś łączy bohaterów tak różnych opowiadań? Jeśli tak, to jest to poszukiwanie przestrzeni dla siebie – u każdego na własny sposób – w represyjnym, totalitarnym państwie, które każdemu wyznacza miejsce w szeregu.

Aleksander Sołżenicyn (1918-2008), aresztowany w 1945 roku i skazany na osiem lat obozu pracy, do roku 1956 przebywał na zesłaniu. W 1970 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W 1974 roku został ponownie aresztowany, pozbawiony obywatelstwa ZSRR i deportowany do RFN. Do ojczyzny wrócił ze Stanów Zjednoczonych dopiero w roku 1994.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

1 komentarz

  • Żeby człowiek człowiekowi takie rzeczy, to do dzisiaj nie mogę uwierzyć… Wstrząsnęła mną ta książka, wiele lat temu i do dzisiaj ją czytuję, bo mam w domu.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!