List miłosny pismem klinowym – Tomas Zmeskal

List miłosny pismem klinowym 190x300 - List miłosny pismem klinowym - Tomas ZmeskalDebiut Tomasaa Zmeskala, uznany w Czechach za wielkie wydarzenie literackie. I to nie tylko przez krytykę, która stawia autora w jednym rzędzie z takimi sławami jak Topol, Hrabal czy Skvorecky, ale przede wszystkim przez czytelników – już trzy miesiące po pierwszym wydaniu na rynku pojawiło się kolejne. Josef i Kveta poznali się przed drugą wojną światową na wykładach profesora Hroznego, czeskiego językoznawcy, który w 1915 roku odczytał zapisane pismem klinowym teksty, uważane za najstarsze pisemne zabytki języków indoeuropejskich. Historia i mity starożytnych Hetytów będą odtąd towarzyszyły Josefowi przez całe życie. Gdy w 1948 roku komuniści przejmują władzę w Czechosłowacji, Josef trafia na długie lata do więzienia za „działanie na szkodę państwa”. Jego przyjaciel Hynek, zwodząc Kvetę obietnicą pomocy, wymusza na niej seks, mszcząc się za to, że go niegdyś odrzuciła.

Kiedy Josef i Kveta ponownie się spotkają, nie będą umieli odnaleźć do siebie drogi. Dziesięcioletnia nieobecność Josefa i zdrada Kvety rozdzielą tych dwoje już na zawsze, a ich niepojednanie przejdzie dziwnym prawem dziedziczenia na córkę Alicję.

Jedna odpowiedź do “List miłosny pismem klinowym – Tomas Zmeskal”

  1. Niech Was nie odstraszy tytuł. I też niech nie odstraszy facetów, bo to powieść dla każdego. Świetnie napisana, wciągająca, wielowątkowa, z narracją aż palce lizać! Przypomina mi budowę powieści Mario Vargas Llosy. Warto przeczytać również z powodu tego czeskiego humoru.

Leave a Reply