You are currently viewing Nasi przyjaciele na wsi Shteyngart Gary

Nasi przyjaciele na wsi Shteyngart Gary

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Nasi przyjaciele na wsi Shteyngart Gary

Nasi przyjaciele na wsi Shteyngart Gary
Gdy na początku pandemii Gary Shteyngart opuścił trawiony wirusem Nowy Jork, by wraz z grupą swoich najbliższych przyjaciół schronić się w ich podmiejskiej daczy, poczuł, że ma niezwykłą historię do opowiedzenia. Choć felietoniści apelowali o wstrzymanie się z książkami o czasie zarazy, Shteyngart postanowił napisać coś zupełnie innego – utrzymaną w czechowowskim duchu opowieść, która porusza głębokie problemy współczesnej Ameryki.
“Nasi przyjaciele na wsi” to pasjonująca saga o rozpadzie świata, jaki znaliśmy, ale jest również przepojona wszechobecną aktualnością. Głównym bohaterem jest Sasha Senderovsky, niegdyś popularny autor “głupich, komicznych książek”, który zaprasza do swojej wiejskiej posiadłości ludzi mu najbliższych. Są to niezwykle zróżnicowani i interesujący bohaterowie, tak jak w najlepszych dziełach Antona Czechowa. Spotykamy tu między innymi Karen, nieprzyzwoicie bogatą kobietę o koreańskich korzeniach, Vinoda, hinduskiego imigranta, który nie osiągnął sukcesów ani finansowych, ani zawodowych, oraz Dee, kontrowersyjną pisarkę klasy niższej, która zaskakująco zdobyła popularność w pewnych elitarnych kręgach.
W trakcie kilkumiesięcznego pobytu na wsi, ta barwna grupa przyjaciół spędza czas na rozmowach, kłótniach, krótkotrwałych romansach i, oczywiście, doskonałym jedzeniu. Jednak całe to szczęście nie potrafi przesłonić niepokoju o przyszłość, czują bowiem, że życie wymyka się im przez palce, a zbliżający się koniec epoki tylko jeszcze bardziej nasila te obawy. Shteyngart genialnie oddaje atmosferę końca pewnej epoki, która dla gości Senderovsky’ego, podobnie jak dla bohaterów Czechowa, manifestuje się w nudzie, apatii, ucieczce od rzeczywistości i zdegenerowanych zachowaniach.
Tymczasem poza murami wiejskiej posiadłości, w której ukrywają się nasi przyjaciele o “etnicznym wyglądzie”, wychodzi na jaw prawdziwa polityczna burza. Prowincjonalna biała Ameryka kipi ze złości, a słychać już ostrzegawcze strzały…
Choć autentyczne problemy polityczne i klasowe są błyskotliwie przedstawione przez autora, w żadnym momencie nie sprowadzają się do prostego komentarza publicystycznego. Stanowią one jedynie tło dla głębszych rozważań na temat istoty miłości, przyjaźni i ukrytej zdrady. Czy w świecie kapitalizmu bliskość jest w ogóle możliwa? Czy, jak zastanawia się Masha, “każda relacja to transakcja, w której nikt nie daje więcej, niż musi”? Odpowiedzi na te pytania odkryjesz w fascynującej powieści Gary’ego Shteyngarta. Nie możesz przegapić tej niesamowitej podróży przez percepcję współczesnej Ameryki!

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!