Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej – Piotr Jaźwiński

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej - Piotr Jaźwiński

Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej 199x300 - Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej - Piotr JaźwińskiNiesamowita pozycja o niesamowitych ludziach i czasach!

W barwny i przystępny sposób autor przedstawia życie oficerów kawalerii w okresie II RP. Z książki czytelnik może dowiedzieć się, jaka była tajemnica pistoletów Wieniawy-Długoszowskiego używanych w honorowych pojedynkach, jakie warunki musiała spełniać panna, aby zostać żoną oficera, ile musiała mieć posagu i kiedy dowódca mógł nie wyrazić zgody na ślub swojego podwładnego. Omówiono także realia szkolenia oficerów i kwestie organizacji i uzbrojenia.
A że pojęcie ?ułańska fantazja? nie wzięło się znikąd, w pozycji znajdziemy także opisy zabaw i rautów oraz jak ?leczy? się kaca na sposób kawaleryjski?

Dzięki 116 wyjątkowym zdjęciom czytelnik może nie tylko przeczytać o ludziach i czasach w jakich żyli, ale i zobaczyć jeden z najbarwniejszych okresów polskiej historii.

Tekst profesora Jerzego Eislera:

Jaki jest potoczny, stereotypowy obraz oficera Wojska Polskiego (zwłaszcza oficera kawalerii) z czasów II Rzeczpospolitej? Z jednej strony jest to wizerunek dobrego patrioty i człowieka prawego, dla którego przywiązanie do tradycji i honor miały wyjątkowe znaczenie. Zarazem jest to obraz człowieka o stosunkowo szerokich horyzontach, zawsze eleganckiego, szarmanckiego wobec pań, lojalnego wobec przełożonych i odpowiedzialnego za podwładnych. Ale jest też drugi dość szeroko rozpowszechniony stereotyp oficera kawalerii: skłonnego do różnego rodzaju zabaw i pijatyk, hulaki, kobieciarza, kompana praktycznie zawsze skłonnego ?do wypitki i wybitki?. Który z tych wizerunków jest prawdziwy? A może w jednym i w drugim jest element prawdy, lecz realne życie kawalerzysty było jeszcze bardziej skomplikowane? O tym wszystkim opowiada nader interesująca książka Piotra Jaźwińskiego OFICEROWIE I DŻENTELMENI. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. mari

    Legendy na przykład o kawalerzystach to jedno, a prawdziwa historia o żołnierzach II Rzeczpospolitej to drugie. A w książce mamy i to i to i bardzo dobrze. Wartościowa pozycja.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!