Sasza Sawielew mieszka z babcią i dziadkiem. Jest chorowity, przez co odmawiane mu są wszelkie radości wieku dziecięcego.
Wylewa się na niego z babcinych ust potok przekleństw, nakazów i zakazów; przytłacza go gehenna codzienności.
Siłą prozy Sanajewa są postaci z krwi i kości, barwnie odmalowane; codzienne sytuacje opowiedziane błyskotliwie, z niebanalnym poczuciem humoru. Nie ma tu prostego podziału na biel i czerń. Babcia wszak kocha Saszę na śmierć.
Pochowajcie mnie pod podłogą doczekało się w Rosji 16 wydań, ma stałe miejsce na listach bestsellerów, było nominowane do rosyjskiego Bookera.
Paweł Sanajew, ur. 1969 w Moskwie, pochodzi ze znanej rosyjskiej rodziny aktorskiej. Z zawodu aktor, reżyser, scenarzysta, z przypadku – powieściopisarz. Jego matką jest Jelena Sanajewa – popularna aktorka ról charakterystycznych, zaś ojczym (karzeł-krwiopijca z powieści Sanajewa) to charyzmatyczny aktor filmowy i reżyser Rolan Bykow. Jako trzynastolatek Paweł Sanajew wystąpił w głośnym filmie Bykowa Straszydło, także w innych filmach, kilka filmów wyreżyserował. W roku 1992 ukończył Wszechzwiązkowy Instytut Kinematografii; pisze scenariusze filmowe (Kowieński blues 2004, Zerowy kilometr 2007), zyskał popularność jako tłumacz filmów zachodnich (m.in. Kevin sam w domu i inne części tego cyklu) rozpowszechnianych od połowy lat 90. na pirackich kasetach.
Największy rozgłos zawdzięcza autobiograficznej powieści Pochowajcie mnie pod podłogą – dla wielu Rosjan skandalizującej relacji o tym, co dzieje się za kulisami życia rodzinnego słynnych aktorów. Z czasem okazało się, że powieść wciąga autentyzmem doznań, kapitalnym wizerunkiem narratora-dziecka, kochanego, a zarazem znienawidzonego przez zaborczą babkę, jakże odmienną od poczciwych, kochających wnuków babć, od których roi się w literaturze.
Tytuł oryginalny: Pochoronitie miena za plintusom
Przełożyła z rosyjskiego: Izabela Korybut-Daszkiewicz
SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI?
WPISZ TYTUŁ LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:
Najgorsze, że to powieść oparta na faktach. Tak jak powieść jest bardzo dobra, tak babcia głównego bohatera to najgorsza babcia na świecie. Myślałem, że takie nie istnieją! Warto przeczytać, żeby zobaczyć, że patologia, nie bójmy się tego słowa, dotyka również mądrych i wykształconych, a nie tylko głupich i bez szkół. A dzieci cierpią!